Pomiędzy Beszterdą a Czają
Przed nami kolejna odsłona Piła Festival & Academy. Tym razem – jak deklarowali organizatorzy zmieniając formułę imprezy – rozszerzenie sztuki poza przestrzeń muzyczną. W starym, poewangelickim kościele w Ujściu obejrzeć będziemy mogli oszczędne, ale mocno sugestywne fotografie Wojciecha Beszterdy i posłuchać sonat Bacha zagranych przez Sebastiana Czaję na XVII-wiecznych skrzypcach.
„To co najciekawsze zazwyczaj dzieje się pomiędzy. W wyniku wolnej wymiany myśli między ludźmi. Pomiędzy zmysłami” – przeczytać możemy we wprowadzeniu do wystawy.
Warto wybrać się do Galerii UDK na Starym Rynku w Ujściu, bo to nowa przestrzeń, którą oswaja Piła Festival.
Za nami już kilka świetnych koncertów, w tym unikatowy popis Uncover Soloists – orkiestry poprowadzonej przez prof. Bartka Nizioła oraz koncert nocy w kościele św. Rodziny, podczas którego usłyszeliśmy wyśmienity skład profesorów, udzielających mistrzowskich konsultacji studentom podczas Academy.
Przed nami jeszcze koncerty studentów w Sali Miejskiej oraz Gala Finałowa, podczas której poznamy Osobowości Muzyczne oraz tegorocznego laureata Grand Prix Piła Festival & Academy.
Warto dodać, że równolegle, w galerii Rezerwat Sztuki (ul. 11 Listopada 3) trwają warsztaty plastyczne. Czy barwę i ekspresje dźwięku można przenieść na obraz? O tym przekonamy się podczas wernisażu wystawy, którą w Rezerwacie Sztuki oglądać będzie można do końca sierpnia.
WOJCIECH BESZTERDA – artysta, fotograf, kurator wystaw – absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 1990 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie.
Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą Laureat nagród w kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych.
Od 2003 roku prowadzi Galerię w pilskim Muzeum S. Staszica, w której zaprezentował ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy.
SEBASTIAN CZAJA – jeden z najciekawszych polskich skrzypków młodego pokolenia, który koncertuje jako solista oraz kameralista w salach koncertowych na terenie Europy. Zdobył czołowe nagrody na wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Jest również laureatem licznych nagród indywidualnych. Naukę gry na skrzypcach doskonalił w Szwajcarii, w klasie profesora Bartłomieja Nizioła. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Jeremy Menuhin, Łukasz Borowicz, Daniel Pezzotti, Krzesimir Dębski, Janusz Strobel, Andrzej Jagodziński czy Piotr Machalica.
Oprócz występów solowych, Sebastian bardzo ceni sobie pracę w zespołach oraz orkiestrach kameralnych. Współtworzenie oraz szukanie wspólnych interpretacji z innymi artystami uważa za istotę sztuki. Sebastian Czaja jest dyrektorem oraz koncertmistrzem zespołu Uncover Soloists oraz pełni funkcję gościnnego koncertmistrza Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej – Capella Bydgostiensis. Gra na skrzypcach Matthiasa I Klotza.
Wystawa Pomiędzy / Between: Wojciech Beszterda – fotografia, Sebastian Czaja – skrzypce.
Galeria UDK w Ujściu, Stary Rynek, godzina 16. Wstęp wolny.