Pomnik księdza Patrona – nowa marka Złotowa

W piątek, 15 czerwca, w Złotowie uroczyście odsłonięto pomnik – ławeczkę księdza Bolesława Domańskiego. To jedyny pomnik Księdza Patrona w regionie. To także gotowy produkt turystyczny miasta Złotowa.

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Ks. Patrona Bolesława Domańskiego rozpoczęły się w piątek, 15 czerwca, o godz. 11. Uroczystość w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego poprowadziła dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej – Kamila Krzanik-Dworanowska, a program artystyczny pod hasłem „Lud polski się nie da” oraz prezentację o księdzu patronie przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2. W samo południe rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia pomnika.

To ważny dzień dla Złotowa i dla ziemi krajeńskiej – powiedział senator Mieczysław Augustyn, biorący udział w uroczystości.

W uroczystym odsłonięciu pomnika udział wziął także Alfons Tomke, jedyny żyjący uczestnik kongresu Związku Polaków w Niemczech w Berlinie w 1938 r. Uroczystości przy pomniku swoimi występami uświetniła młodzież z SP nr 1.

Kolejnym elementem uroczystego dnia była także msza św., odprawiona w kościele św. Rocha, który powstał dzięki staraniom księdza Bolesława Domańskiego oraz akcja „Lipa Księdza Domańskiego“. Ta ostatnia inicjatywa powstała dzięki dzięki zaangażowaniu burmistrza Złotowa Adama Pulita, Stowarzyszenia na Rzecz Uhonorowania Księdza Patrona Bolesława Domańskiego oraz Nadleśnictwa Złotów. Drzewa posadzono w kształcie znaku Rodła, przy jeziorze Proboszczowskim, przy ulicy Jerozolimskiej. Lipy posadzili przedstawiciele firm, stowarzyszeń, radni, uczniowie i nauczyciele oraz osoby indywidualne, które wykupiły lipę na pamiątkę wydarzenia. Każdy darczyńca otrzymał certyfikat potwierdzający udział w akcji. Lipy sadziła także przebywająca w tych dniach w Złotowie młodzież z Niemiec i Białorusi.

Ławeczka Księdza Domańskiego to gotowy produkt turystyczny naszego miasta – mówi Małgorzata Chołodowska, zastępca burmistrza Złotowa. – Jej powstanie ma zarówno wymiar patriotyczny, jak i przyczynia się do budowania marki naszego miasta oraz pielęgnowania tradycji Rodła – dodaje.

//Gabriela Ciżmowska//