Ponad 3 tony nielegalnego tytoniu. Skarb Państwa mógł stracić 1,5 miliona złotych

Złotowscy policjanci zabezpieczyli blisko 3,5 tony nielegalnych liści tytoniu. Nie dopuścili tym samym do obrotu towarem, z którego szacunkowa wartość uszczupleń z tytułu nie zapłaconej akcyzy oraz podatku VAT mogła wynieść około 1,5 miliona złotych na szkodę Skarbu Państwa.

W związku z tą sprawą funkcjonariusze zatrzymali 33-letniego mieszkańca Torunia, któremu przedstawiono już zarzuty. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

13 listopada w okolicach miejscowości Czajcze w gminie Krajenka policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Oplem Movano, co do którego nabrali podejrzeń, że może być znacznie przeładowany.

Kierowca pojazdu oświadczył mundurowym, że przewozi kilka kartonów zboża i z pewnością waga ładunku jest prawidłowa, dla uwiarygodnienia swojego tłumaczenia w kabinie pasażerskiej przewoził worek wypełniony żytem.

Szybko jednak okazało się to nieprawdą, a dodatkowo policjanci zamiast zboża ujawnili w kartonach i workach nylonowych sprasowane liście tytoniu.

Dopuszczalna masa całkowita kontrolowanego pojazdu wynosiła 3,5 tony, a więc dokładnie tyle, co zabezpieczona przez funkcjonariuszy kontrabanda umieszczona w przedziale ładunkowym.

33-letni mieszkaniec Torunia został zatrzymany. Usłyszał zarzut posiadania wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków akcyzy o wadze blisko 3,5 tony. Swoim działaniem 33-latek spowodował uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę około 1,5 mln złotych.

Sprawcy posiadania wyrobów tytoniowych bez wymaganych prawem znaków akcyzy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Teraz o dalszym jego losie zadecyduje sąd.

Źródło: KPP Złotów