Ponad 600 tysięcy na szczepienia przeciwko HPV
Gmina Piła będzie kontynuować program profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. W ciągu trzech lat miasto przeznaczy na ten cel ponad 600 tysięcy złotych.
Po raz pierwszy miasto wdrożyło realizację programu szczepień ochronnych przeciwko HPV w 2016 roku. Program trwał do końca 2018 roku i skierowany był do dziewcząt z roczników 2004-2006. W ciągu jego trwania zaszczepionych zostało prawie 450 dziewcząt, objętych programem.
– W 2017 roku przeprowadzaliśmy szczepienia dziewcząt urodzonych w 2004 i w 2005 roku, i wówczas zgłosiło się 227 dziewcząt. W 2018 roku szczepienie obejmowało jeden rocznik i zgłosiły się aż 204 dziewczęta. Widać więc wyraźnie, że wzrasta liczba chętnych, by skorzystać z tej szczepionki – podsumowuje lek. med. Adam Gronowski, z Niepublicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej „MEDICO”, który na zlecenie miasta realizował program. – Co więcej, wyraźnie widać również wzrost zainteresowania szczepieniami u osób, które programem objęte nie są – dodaje.
Widząc pozytywne efekty programu, radni miasta zdecydowali o jego kontynuowaniu w latach kolejnych.
– Rozpisaliśmy już kolejną część programu na lata 2019 – 2021. W sumie przeznaczymy na niego około 650 tysięcy złotych – podkreśla prezydent Piły Piotr Głowski.
To dużo, bo poprzedni trzyletni program zrealizowany został nakładem finansowym około 200 tysięcy złotych. Tym razem środki zwiększono trzykrotnie.
– Chcemy, żeby wszyscy świadomi rodzice mogli zaszczepić swoje dzieci, tak aby z programu mogła skorzystać jak największa liczba dziewczynek – podkreśla Piotr Głowski.
Nowy program, rozpisany na lata 2019 – 2021, obejmie dziewczęta z roczników 2007-2009.
– Różnica jest taka, że do tej pory używana była szczepionka czterowalentna, a teraz zastosujemy szczepionkę dziwięciowalentną, czyli skuteczniejszą i o szerszym działaniu – podkreśla Adam Leszczyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta Piły.
Dlaczego warto się szczepić?
– Jest to jedyna szczepionka, która ma udowodniony wpływ na zahamowanie rozwoju raka szyjki macicy. Szczepionka, którą na całym świecie szczepi się dużo i coraz więcej. W niektórych państwach szczepienia te są wprowadzone nawet do powszechnego kalendarza szczepień – informuje Adam Gronowski.