Ponad 600 tysięcy na szczepienia przeciwko HPV

Gmina Piła będzie kontynuować program profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. W ciągu trzech lat miasto przeznaczy na ten cel ponad 600 tysięcy złotych.

Po raz pierwszy miasto wdrożyło realizację programu szczepień ochronnych przeciwko HPV w 2016 roku. Program trwał do końca 2018 roku i skierowany był do dziewcząt z roczników 2004-2006. W ciągu jego trwania zaszczepionych zostało prawie 450 dziewcząt, objętych programem.

W 2017 roku przeprowadzaliśmy szczepienia dziewcząt urodzonych w 2004 i w 2005 roku, i wówczas zgłosiło się 227 dziewcząt. W 2018 roku szczepienie obejmowało jeden rocznik i zgłosiły się aż 204 dziewczęta. Widać więc wyraźnie, że wzrasta liczba chętnych, by skorzystać z tej szczepionki – podsumowuje lek. med. Adam Gronowski, z Niepublicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej „MEDICO”, który na zlecenie miasta realizował program. – Co więcej, wyraźnie widać również wzrost zainteresowania szczepieniami u osób, które programem objęte nie są – dodaje.

Widząc pozytywne efekty programu, radni miasta zdecydowali o jego kontynuowaniu w latach kolejnych.

Rozpisaliśmy już kolejną część programu na lata 2019 – 2021. W sumie przeznaczymy na niego około 650 tysięcy złotych – podkreśla prezydent Piły Piotr Głowski.

To dużo, bo poprzedni trzyletni program zrealizowany został nakładem finansowym około 200 tysięcy złotych. Tym razem środki zwiększono trzykrotnie.

Chcemy, żeby wszyscy świadomi rodzice mogli zaszczepić swoje dzieci, tak aby z programu mogła skorzystać jak największa liczba dziewczynek – podkreśla Piotr Głowski.

Nowy program, rozpisany na lata 2019 – 2021, obejmie dziewczęta z roczników 2007-2009.

Różnica jest taka, że do tej pory używana była szczepionka czterowalentna, a teraz zastosujemy szczepionkę dziwięciowalentną, czyli skuteczniejszą i o szerszym działaniu – podkreśla Adam Leszczyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta Piły.

Dlaczego warto się szczepić?

Jest to jedyna szczepionka, która ma udowodniony wpływ na zahamowanie rozwoju raka szyjki macicy. Szczepionka, którą na całym świecie szczepi się dużo i coraz więcej. W niektórych państwach szczepienia te są wprowadzone nawet do powszechnego kalendarza szczepień – informuje Adam Gronowski.