Popołudnie z Mickiewiczem. Narodowe Czytanie w Pile i Złotowie

Regionalne Centrum Kultury i Muzeum Stanisława Staszica zapraszają do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.  Na popołudnie z Mickiewiczem zaprasza również Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Złotowie.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Odbywa się w całym kraju pod patronatem Prezydenta RP. Została zainicjowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W Pile wspólne czytanie odbędzie się w sobotę, 3 września, w Ogrodzie Muzeum Stanisława Staszica. Początek o godz. 17.00. Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzyma specjalny certyfikat. Warto zabrać swój egzemplarz „Ballad i romansów”, by wziąć udział w prezentacji dzieł z domowych bibliotek.

Sobotnie popołudnie w malowniczym ogrodzie będzie nie tylko literacko-teatralnym happeningiem. Zaplanowano również wystawę plakatów „Za/świat ballad Adama Mickiewicza” oraz koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej – Enemuo.

W Złotowie Narodowe Czytanie odbędzie się w piątek, 2 września, w muszli koncertowej w Parku Miejskim. W programie ballady Adama Mickiewicza – „Lilije” i „Pani Twardowska” w interpretacji aktorów teatru Drugie Dno. Zostaną także ogłoszone wyniki konkursu „Romantyczny Złotów”.