Porozumienie Samorządowe nie wystawi list do Sejmiku

Eligiusz Komarowski, starosta pilski, a zarazem prezes rządzącego w powiecie Porozumienia Samorządowego, odsłonił nieco kulisy przygotowań do zbliżających się wyborów samorządowych. Choć zarzekał się, że jest legalistą i nim nie zostanie ogłoszony kalendarz wyborczy, nie zdradzi szczegółów, opowiedział o planach swoich i rządzącego przez siebie ugrupowania.

Mimo że konferencja prasowa zwołana została z okazji otwarcia po remoncie biura Porozumienia Samorządowego (w budynku byłej Telekomunikacji Polskiej przy alei Piastów), to dziennikarze przede wszystkim pytali o zbliżające się wybory.

Wiem, że niektórzy już stroszą piórka i wychodzą przed szereg, ale ja staram się być legalistą i działać zgodnie z prawem. Jeżeli będzie ogłoszony kalendarz wyborczy, to z całą pewnością – w terminie nakazanym prawem – przedstawimy nasze listy wyborcze – powiedział.

Zdradził też, że priorytetem Porozumienia Samorządowego będą rady gmin, a w szczególności Rada Miasta Piły oraz Rada Powiatu Pilskiego. Z poparciem PS startować będą też niektórzy wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu pilskiego. Do Sejmiku Wojewódzkiego Porozumienie Samorządowe swoich kandydatów nie wystawi.

Pytany po raz kolejny o to, czy będzie ubiegał się o fotel prezydenta Piły, Eligiusz Komarowski odpowiedział w jak zwykle wymijająco:

Pomimo tego, że jest to degradacja stanowiska, gdyż prezydent miasta Piły jest wójtem w stosunku do starosty i choć ma większą realną władzę, to w hierarchii samorządu terytorialnego jest stanowiskiem niższym, to jeżeli będzie taka wola społeczeństwa, to ja poważnie to rozważę. Chociaż wielu znajomych pyta mnie: dlaczego chcesz się degradować – mówił.

Prezes Porozumienia Samorządowego dodał również, że na listach PS jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc zaprasza osoby aktywne do współpracy, bo nikt z dotychczasowych działaczy nie może mieć gwarancji, że będzie liderem listy.

Żadne nazwiska ani dotychczasowe zasługi nie będą dawały pewności, że kandydat X czy Y będzie liderem listy – oświadczył.

//Gabriela Ciżmowska//