Potrzebna pomoc w odbudowie i słoma dla zwierząt

Ponad 120 strażaków walczyło z pożarem budynku inwentarskiego w Śmiardowie Krajeńskim. Krajeński ratusz apeluje o pomoc w odbudowie budynku i zbiórce słomy dla poszkodowanych właścicieli budynku.

Zgłoszenie o pożarze budynku wpłynęło kilka minut przed godziną szóstą, 5. grudnia. Na miejsce zadysponowano w sumie 30 pojazdów straży pożarnej i ponad 120 strażaków z całego powiatu, którzy zmagali się z żywiołem przez ponad 12 godzin.

Pożar obejmował całe poddasze budynku inwentarskiego, wypełnione słomą w balotach (ok. 100 ton), którą strażacy przy pomocy ręcznych narzędzi gospodarskich i w pełnej ochronie dróg oddechowych musieli wyrzucić na zewnątrz.

W dalszej kolejności ciężki sprzęt rolniczy gospodarza, sąsiadów, którzy przyszli z pomocą wywoził nadpaloną słomę w bezpieczne miejsce – na pole. Dodatkowo w miejscu pożaru pracowały dwa wysięgniki koszowe z zdaniem m. in. schładzania pokrycia dachu.

– W toku działań dokonano demontażu pokrycia budynku w celu odprowadzenia produktów spalania i zmniejszenia występującej na poddaszu wysokiej temperatury. Ze względu na znaczną ilość wozów strażackich odcinek drogi w bezpośrednio przylegającej do gospodarstwa został przez Policję zabezpieczony i wyłączony całkowicie z ruchu – relacjonują zdarzenie strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Złotowie.

Strażakom udało się obronić przed ogniem część inwentarską obiektu, pozostałą cześć magazynową, gdzie składowano zboże oraz przylegające zabudowania a także zwierzęta hodowlane.

Krajeński ratusz przekazał plandeki na zabezpieczenie budynku. Urzędnicy apelują do ludzi dobrej woli o pomoc w zbiórce słomy, naprawie budynku obory, by zwierzęta w tym gospodarstwie mogły przetrwać zimową porę.