Powiat chodzieski działa już 20 lat!

W tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę przywrócenia powiatów na mapę administracyjną kraju. W miniony piątek w sali kinowej Chodzieskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość upamiętniająca tę rocznicę, na którą mieszkańców powiatu chodzieskiego zaprosili starosta Mirosław Juraszek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Chodzieskiego Waldemar Straczycki.

Powiaty przywrócono w ramach reformy z 1998 roku, by wraz z gminami i województwami tworzyły nową strukturę terytorialną w demokratycznej Polsce. Od dwudziestu już lat powiat chodzieski realizuje powierzone zadania, dotyczące wielu dziedzin życia – od oświaty i kultury, poprzez pomoc socjalną i służbę zdrowia, aż po transport i sprawy obronne. Mieszkańcy powiatu chodzieskiego od dwudziestu lat wspólnie kreują i zmieniają swoją rzeczywistość.

W programie uroczystości znalazło się m.in. krótkie podsumowanie dwudziestoletniej działalności powiatu chodzieskiego oraz koncert zespołu Smooth Gentlemen. Galę swoją obecnością zaszczycił m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

– Gdy tworzono powiaty, byłem pełnomocnikiem powiatu poznańskiego. To było pół roku pracy niezwykle trudnej, wyczerpującej pracy. Zadanie było realizowane pospiesznie, ale z olbrzymią determinacją. No i udało się jakoś. Stworzyliśmy coś dobrego z czegoś, co było bardzo mizerne – mówił Marek Woźniak.

– Te 20 lat to dowód na to, że konsekwentne, rzetelne, oddolne działanie może doprowadzić do wspaniałych rezultatów. To, jak najbardziej, dotyczy również Powiatu Chodzieskiego. Znam Panów Starostów od dawna i mogę powiedzieć, że konsekwentnie i z pełnym zaangażowaniem oraz wielkimi ambicjami realizują swoje działania – dodał marszałek.

Podczas uroczystości Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego wyróżniono Fundację Barbary i Mariusza Słowińskich. Odznaka przyznana została na wniosek Starosty Chodzieskiego. Fundację państwa Słowińskich wyróżniono „za wieloletnie i bezinteresowne wsparcie finansowe udzielane młodemu pokoleniu mieszkańców województwa wielkopolskiego, za budowanie w młodych umysłach obrazu edukacji, jako najcenniejszej wartości, pozwalającej być lepszym człowiekiem, za szlachetność, wielkie serce i zaangażowanie, dzięki którym rozwijamy ten największy, ludzki kapitał” – czytamy w uzasadnieniu decyzji Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Być może wystarczyłoby zwykłe „dziękujemy bardzo”, ale chciałbym jednak dodać, że traktujemy to wyróżnienie, jako olbrzymią zachętę do tego, abyśmy dalej starali się wspierać młodych mieszkańców naszego powiatu. Nasi rodzice chcieli dla nas dobrej edukacji. Teraz my chcemy tego samego dla naszych dzieci i wnuków. Dlatego będziemy nadal wspierać najzdolniejszych, szczególnie tych z rodzin o mniejszych dochodach, z rodzin z kłopotami. Po to, żeby mogli kiedyś oddać to, tak jak my teraz oddajemy powiatowi chodzieskiemu – powiedział, odbierając nagrodę Mariusz Słowiński.

– Wręczenie tej nagrody to bardzo ważny moment i dowód na to, że są ludzie którzy bardzo poważnie traktują swoją misję społeczną, bo mogą pomóc komuś, pomagają w bardzo mądry sposób – podkreślał z kolei podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Podczas uroczystości 20-letnią historię Powiatu Chodzieskiego przybliżył przygotowany na tę okazję film. Wspomniano w nim m.in. postać pierwszego starosty chodzieskiego ś.p. Władysława Krawca.

Wieczór zakończył koncert zespołu Smooth Gentelmen.

Starosta Chodzieski Mirosław Juraszek

„Powiaty zostały przywrócone w ramach reformy z 1998 roku. Dzięki tej reformie samorządowej obudziła się w społeczności lokalnej obywatelskość. Dzięki temu my, tu „na dole”, wydając złotówkę, oglądamy ją najpierw cztery razy z każdej strony i zagospodarowujemy ją jak najbardziej sensownie. Obecnie należy podnosić apel, aby o to osiągnięcie, o tę samorządność dbać. W powiecie chodzieskim mamy zarejestrowanych ponad 170 różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń. To też jest samorządność! To są oddolne inicjatywy społeczności, która bardzo pomaga. Bez tych ludzi, nasze zadania byłyby dużo trudniejsze do wykonania, a wielu z pewnością zrealizować by się nie udało.

Wraz z utworzeniem powiatu chodzieskiego przejęliśmy niedofinansowane szpitale, przejęliśmy szkoły, czy drogi które potrzebowały natychmiastowego remontów. To wszystko na przestrzeni 20 lat kompletnie zmieniło swój obraz. To najlepsze dowody na to, że samorządność, ta „na dole” jest skuteczna, rozsądna i najbardziej gospodarna.

Z tego, jak wygląda dziś Powiat Chodzieski możemy być dumni wszyscy, bo wszystkich nas kosztowało nas to bardzo wiele pracy. Za ten wspaniały wkład w budowę powiatu, bardzo serdecznie wszystkim dziękuję.”