Powiat zbuduje Centrum Stomatologii dla dzieci i młodzieży

W budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile powstanie Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży. Leczenie i profilaktyka będą w nim bezpłatne. Samorząd powiatowy przeznaczy na ten cel budżetu prawie milion złotych.

– Będą to kolejne środki, które zainwestujemy w opiekę dentystyczną młodego pokolenia. Przypomnę, że w pierwszy gabinet, który urządziliśmy w lipcu 2021 r. zainwestowaliśmy ponad 500 tysięcy złotych. Ale zdrowie nie ma ceny, a potrzeby w zakresie opieki dentystycznej są ogromne. Jeśli dzisiaj w nią zainwestujemy, przyniesie to ogromne korzyści dzieciom i młodzieży w dorosłym życiu – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Gabinet stomatologiczny dla uczniów szkół średnich utworzony w Zespole Szkół przy Teatralnej przyjął do tej pory 1100 pacjentów na leczenie zębów oraz 13 200 na profilaktykę. Gabinet cieszy się dobrą opinią, a kolejki na wizytę są coraz dłuższe. Dlatego władze powiatu postanowiły rozbudować to miejsce.

W ramach inwestycji powstanie kolejny gabinet stomatologiczny, w którym przyjmować będzie drugi dentysta, gabinet rentgenowski z tomografem komputerowym i możliwością wykonywania zdjęć cefalometrycznych na potrzeby przyszłego ortodonty. Powstanie także osobna rejestracja.

Całość ma mieć ok. 100 m2. Centrum będzie miało osobne wejście i pacjenci nie będą musieli już przechodzić przez szkolny korytarz. Wyposażenie, podobnie jak w obecnym gabinecie, będzie bardzo nowoczesne, włącznie ze znieczuleniem komputerowym.

– Od początku przyświecała mi misja, aby młodym osobom zapewnić jak najlepszą opiekę stomatologiczną, aby dzieci i młodzież miała zapewnione bezpłatne leczenie i profilaktykę. W Pile trafiłem na osoby, które zdecydowały się utworzyć i sfinansować powstanie takiego miejsca. Kolejne gabinety dają jeszcze większe możliwości. Dzięki nowym urządzeniom będziemy mogli lepiej diagnozować pacjentów, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki leczenia – mówi Simon Nowak, stomatolog i koordynator budowy centrum stomatologii.   

Gabinet zamierza także złożyć ofertę zabiegów profilaktycznych dla dzieci szkół podstawowych, w tym w Pile. A już od kwietnia będzie pracował tu drugi stomatolog, co skróci czas oczekiwania na wizytę. W lutym ma być ogłoszony przetarg na prace budowalne. W maju mogą być już ukończone.

– To bardzo ważne, że dostępność leczenia i profilaktyki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży będzie tak szeroka bez względu na zasobność portfela rodzica – mówi Ewa Ramusiewicz, radna Porozumienia Samorządowego w Radzie Powiatu w Pile.

Samorząd będzie się starał o środki z zewnątrz na budowę kolejnych gabinetów.