Powiatowy Dzień Strażaka w Trzciance

Wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom oraz odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami. Za nami Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które miało miejsce w Trzciance.

My mieszkańcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego czujemy się bezpiecznie, bo wiemy, że czuwacie, bo potraficie najlepiej i najszybciej nieść pomoc. Wiemy, że na Was strażaków zawsze można liczyć – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki. – Dziękuję Wam za wierność mundurowi i służbę ludziom, za bohaterstwo i oddanie podczas ratowania życia i mienia drugiego człowieka. Do nieszczęścia ludzkiego nie można się przyzwyczaić. Strażacy zasługują na szczególne podziękowania. Życzymy, aby społeczna i zawodowa powinność była na rzecz Boga i drugiego człowieka. Życzymy Wam i Waszym rodzinom abyście zawsze zdrowi i bezpieczni wracali z każdej akcji. Niech Wasz Patron święty Florian otacza Was opieką w wypełnianiu strażackiej powinności ­– dodaje.

Podczas uroczystego apelu, który odbył się na placu przy Platanie wręczono wyróżnienia wielu zasłużonym druhom i druhnom. Z okazji święta Strażaków zorganizowano również rodzinny festyn, podczas którego nie zabrakło wielu atrakcji.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka to niezwykle ważne i radosne wydarzenie dla całej strażackiej formacji powiatu, zarówno tej państwowej jak i ochotniczej. Dziękuję za codzienną gotowość niesienia pomocy, za skuteczność ratowniczą, za poświęcenie sił i czasu w służbie, za świadomie podejmowane ryzyko w trakcie działań ratowniczych oraz troskę o podnoszenie autorytetu naszej służby – mówi bryg. mgr inż. Maciej Kubacki, komendant PSP w Czarnkowie.

W naszym powiecie służbę pełni 92 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i ponad 2000 członków Ochotniczych Straży Pożarnych. W ciągu minionego roku strażacy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego brali udział w likwidacji 1271zdarzeń, z czego pożary stanowiły niewiele ponad 20%, natomiast blisko 80%to zdarzenia dotyczące między innymi usuwania skutków wypadków drogowych, anomalii pogodowych, udzielania pomocy medycznej pomocy policji oraz zespołom PRM. W ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej osiągnęły średni czas podjęcia interwencji w zdarzeniach z osobami poszkodowanymi na poziomie 6 minut 48 sekund. To jeden z najlepszych wyników w województwie wielkopolskim. Państwowa Straż Pożarna oprócz zwalczania zagrożeń, prowadzi również działania profilaktyczne.

Powiatowy Dzień Strażaka odbył się 26 maja, czyli w dzień wszystkich Mam. Powiat czarnkowsko-trzcianecki nie zapomniał również o tym wyjątkowym święcie. Na stoisku naszego powiatu w Parku 1 Maja każde dziecko wraz z mamą mogło przygotować laurki i malować gipsowe serca, które oczywiście później trafiały w ręce rodzicielek. Oprócz tego, odbyły się pokazy sprzętu strażackiego, występy artystyczne dzieci i młodzieży MDK w Trzciance, profilaktyka pożarowa na wesoło, konkursy i zabawy dla dzieci, a także strażacka grochówka. Razem z Młodzieżowym Domem Kultury i Państwową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Czarnkowie przygotowaliśmy wiele atrakcji. Między innymi było malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny, czy także balony z zadaniami.

//źródło: czarnkowsko-trzcianecki.pl//