Powstał ogród sensoryczny

W Złotowie otworzono Ogród Sensoryczny. Inicjatywa powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego. By upamiętnić chwilę, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2, przy którym ogród powstał, przygotowały list i wraz z burmistrzem umieściły go w kapsule czasu. Otworzą go za 30 lat…

Inwestycja doskonale wpisuje się w koncepcję zielonego Złotowa. Pomysłodawcą projektu jest Magdalena Kosiba, projekt opracowała Katarzyna Teusz. Ogród stworzono z myślą o potrzebach rozwojowych dzieci i osób niepełnosprawnych. Pełni funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną oraz terapeutyczną.

Zabawa w takim obiekcie pomaga poznawać i postrzegać świat przez zmysły. Emitowane przez roślinność bodźce stymulują ośrodkowy układ nerwowy, pobudzają rozwój narządów zmysłów, prowokują mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego. Ogród to zespół zakątków, każdy służy innemu doświadczaniu i pobudzać ma inne zmysły: ogród zapachu, ogród koloru, ogród dźwięku, ogród smaku. Znajdziemy tu również ścieżkę sensoryczną, instrumenty ogrodowe, rabaty warzywne, stoliki piknikowe dla dzieci a także domek dla owadów.  

By upamiętnić chwilę, dzieci przygotowały pamiątkowy list i wraz z burmistrzem umieściły go w kapsule czasu, którą otworzą za 30 lat.

Ogród jest ogólnie dostępny w tygodniu w godz 16.00 do 19.00, teren jest monitorowany.