Pożar lasu pod Trzcianką. Jest nagroda za podpalacza [wideo]

W ogromnym pożarze lasu pod Trzcianką całkowicie spłonęło prawie 30 hektarów lasu. Pożarem objętych było ponad 100 hektarów. Leśnicy nie mają wątpliwości, że ogień podłożony został celowo. Wyznaczyli nagrodę 10 tysięcy złotych za wskazanie podpalacza.

Ogień w lasach w okolicy podtrzcianeckiego Stradunia pojawił się w piątek popołudniu. Z uwagi na to, że ściółka leśna jest bardzo wysuszona, ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

Do akcji zaangażowano jednostki straży pożarnej z całego regionu. W szczytowym momencie z ogniem walczyło aż 18 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej (w sumie około 60 strażaków). W gaszeniu pożaru pomagało również kilka samolotów gaśniczych.

Ogień udało się opanować dopiero po kilkunastu godzinach. Jak informują leśnicy, w nocy dyżur na pożarzysku pełniło 10 wozów strażackich i 30 pracowników Nadleśnictwa Trzcianka i miejscowych Zakładów Usług Leśnych.

Straty spowodowane ogniem są ogromne. Pożarem objętych zostało ponad 100 hektarów lasu, z czego aż 28 hektarów spłonęło całkowicie. Nieoficjalnie mówi się, że straty materialne wynieść mogą nawet milion złotych.

Nieoficjalnie wiadomo, że pożar rozpoczął się w kilku punktach jednocześnie. Wiele wskazuje więc na to, że ktoś ogień podłożył. Leśnicy zaś nie mają wątpliwości, że ogień nie pojawił się w lasach pod Trzcianką przypadkowo.

Podczas specjalnej konferencji Nadleśnictwo Trzcianka ogłosiło informację o tym, że wyznacza nagrodę za wskazanie sprawcy podpalenia.

„Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzcianka wyznacza 10 000 zł (dziesięć tysięcy złotych) nagrody za przekazanie informacji, która doprowadzi do schwytania i skazania podpalacza lasu w Leśnictwie Rychlik” – czytamy na stronie nadleśnictwa Trzcianka.

Osoby, które posiadają informacje na temat sprawcy pożaru proszone są o przekazanie ich do Nadleśnictwa Trzcianka lub policji.

Leśnicy apelują o szczególną ostrożność podczas pobytu w lesie. Jest tam niesamowicie sucho, dodatkowo wieją bardzo silne wiatry, które potęgują ryzyko niekontrolowanego pożaru. W lasach naszego regionu obowiązuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego.