Praca w mediach. Czy to interesuje młodzież?

Rozpocznij swoją karierę zawodową” – pod takim hasłem odbyło się onlinowe spotkanie uczniów Technikum reklamy oraz Technikum fotografii i multimediów z Zespołu Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach, z Gabrielą Ciżmowską, redaktor naczelną sieci bezpłatnych gazet GŁOS.


Spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu, zainicjowanego na początku tego roku, przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile. W ramach cyklu uczniowie szkól technicznych i branżowych spotykają się z pracodawcami, którzy przybliżają im specyfikę zatrudnienia w danym zawodzie.

Na jedno ze spotkań zaproszona została nasza redakcja, w imieniu której Gabriela Ciżmowska – redaktor naczelna największej w północnej Wielkopolsce sieci bezpłatnych gazet: Głosu Pilsko-Chodzieskiego, Głosu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Głosu Złotowskiego, a także serwisu informacyjnego: glosonline.pl, opowiadała o pracy dziennikarza i szybkiej ewolucji tego zawodu oraz mówiła o narzędziach, jakimi posługuje się dziś dziennikarz – operator multimediów.

Szczerze mówiła też o plusach i minusach zawodu. Rozbudzała ciekawość, pokazując możliwość znalezienia zatrudnienia również na lokalnym rynku pracy, ale jednocześnie zwracała uwagę na trudne i odpowiedzialne zadanie, jakim jest rzetelny przekaz informacji.

Uczniów interesowało, ile zarabia dziennikarz? Pytali też o to, czy w przekazywanych treściach może on wyrażać swoje zdanie? Zainteresowani byli również rynkiem lokalnych mediów.

Spotkanie sporo przekroczyło wyznaczony na zajęcia czas, co pozwala mieć nadzieję, że interakcja została nawiązana, a młodzież zaciekawiła się pracą, czy to w zawodzie dziennikarza czy handlowca sprzedającego powierzchnie reklamowe.


W imieniu redakcji GŁOSU oraz wydawcy gazet: Agencji Promocyjno-Wydawniczej MEDIA s.c. dziękujemy za zaproszenie oraz przygotowanie spotkania Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile, a w szczególności pani dyrektor Ewie Krupce-Zaręba, a także paniom Agnieszce Sowie i Marcie Frajer oraz dyrekcji Zespołu Szkół w Ratajach.

———————————————————————————————————————————-
A oto fragment pracy, jaka po spotkaniu napłynęła do naszej redakcji:


NIE UWIERZYSZ, ILE ZARABIA DZIENNIKARZ

Wydawać by się mogło, że praca dziennikarza jest łatwa i dobrze płatna. Ale czy na pewno łatwo jest być dziennikarzem?


Odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie Technikum Reklamy oraz Fotografii i Multimediów z Zespołu Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach, którzy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielką lokalnej prasy, pod hasłem ,,Rozpocznij z nami swoją karierę zawodową”.

Podczas onlinowych zajęć młodzi ludzie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy w tym zawodzie. Uczniowie zadawali również pytania.
Interesowało ich na przykład: jak to jest być dziennikarzem i czy każdy może nim zostać? Pytali również o to, czy dziennikarz ma dużo pracy oraz jakie gatunki dziennikarskie uprawia, pisząc w lokalnej gazecie.
No i przede wszystkim ciekawi byli, ile dziennikarz zarabia? 🙂

Rita Malinowska