Prawie 400 kilogramów grzybów na „Manewrach” w Pleceminie

Za nami Manewry Grzybowe 2019 w Pleceminie. W mistrzostwach zbierania grzybów uczestniczyło ponad 100 zawodników. Łącznie udało im się zebrać prawie 400 kilogramów borowików, kozaków, podgrzybków i kurek.

Tegoroczne „Manewry” okazały się rekordowe pod względem ilości grzybów, jaką udało się zebrać uczestnikom wydarzenia. Przynieśli oni bowiem z lasu prawie 400 kilogramów grzybów, bijąc poprzedni rekord o prawie 250 kilogramów! Dokonali tego, mimo, że organizatorzy ograniczyli liczbę zbieranych gatunków do czterech. Z lasu przynosić można było: borowiki, kozaki, podgrzybki i kurki. Sama liczba zawodników (111) też zresztą okazała się rekordowa.

Niezwykła była również oprawa Manewrów. W miejscu zbiórki grzybiarzy odbył się m.in. plener rzeźbiarski, kuchnia serwowała ciepłe posiłki, grała też muzyka.

Tegorocznym mistrzem w zbieraniu grzybów okazał się Daniel Nowak (13,755 kg grzybów), zaś w kategorii rodzinnej zwyciężyła rodzina państwa Pielacha, zbierając 24,825 kg grzybów.

Komisja konkursowa wyróżniła także pana Jerzego Filipa, który znalazł najcięższego borowika o wadze 0,435 kg, a organizatorzy panią Honoratę Nowak, która uczestniczyła w każdej dotychczasowej edycji zawodów, prezentując przy tym oryginalny strój.

Podczas tegorocznych „Manewrów” przeprowadzono również konkurs na najsmaczniejszą zupę grzybową. Rywalizowało w nim 5 pań. Najsmaczniejszą zupę, zdaniem jurorów, przygotowała Agnieszka Filip.

Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych. W otwartym konkursie poszukiwania przez dzieci, na placu zabaw w Pleceminie, ukrytych grzybów, odnaleziono wszystkie 7 grzybów. Dzieci uczestniczące w zabawie otrzymały upominki i słodycze.

Organizatorami Manewrów Grzybowych byli: Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Plecemin oraz Rada Sołecka Plecemina.