Prawie dwa miliony dla Muzeum Staszica

Muzeum Stanisława Staszica przejdzie już niedługo gruntowną modernizację. Inwestycja, która kosztować będzie prawie dwa miliony złotych, będzie możliwa do zrealizowania dzięki dofinansowaniu, jakie muzeum otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego (aż 95 proc. kosztów) Pozostałe 5 procent dołoży pilski samorząd. Prace mają się rozpocząć pod koniec tego roku.

Całkowita wartość projektu, który realizowany będzie w pilskiej „Staszicówce” to 1,85 mln złotych.

– Muzeum Stanisława Staszica to miejsce, które samorząd województwa wielkopolskiego docenia za działalność badawczą, wystawienniczą, edukacyjną i kulturalną – uzasadniał przyznanie dofinansowania Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

– Przeznaczamy pieniądze na ważne inwestycje związane z kulturą, historią i budowaniem tożsamości narodowej. A taki miejscem jest Muzeum Stanisława Staszica, które mówi historii Piły i całego regionu, a także kultywuje pamięć o Stanisławie Staszicu – mówiła z kolei Mirosława Rutkowska-Krupka, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Projekt zakłada przeprowadzenie prac konserwatorskich, a w tym: konserwację i wzmocnienie drewnianych belek stropowych nad parterem, naprawę tynków wewnętrznych, roboty malarskie całości wnętrz, renowację istniejących okiennic drewnianych, renowację tynków zewnętrznych i atrap konstrukcji szachulcowej, renowację schodów wewnętrznych między sutereną a parterem, renowację/wykonanie nowych schodów na poddasze oraz schodów wejściowych.

– Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego muzeum. Tym bardziej ważne, że w przyszłym roku muzeum będzie obchodzić rocznicę 70 lat swojego funkcjonowania. Jest to więc wspaniały urodzinowy prezent – podkreśliła Joanna Rychlik – Łukasiewicz, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Inwestycja obejmie również między innymi: demontaż zbędnych ścian lub ich części, obniżenie posadzek w piwnicy, w razie konieczności naprawę stropów parteru i poddasza, wypełnienie akustyczne stropu nad parterem, wymianę podłóg parteru i poddasza, wykonanie toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej (okna drewniane, skrzynkowe) i drzwiowej, likwidację istniejącej kotłowni gazowej i wykonanie przyłącza do Miejskiej Energetyki Cieplnej, wymianę instalacji grzewczej, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, nawiewno-wywiewnej wraz z centralą, instalację monitoringu i systemów alarmowych itp.

Z zewnątrz – od strony ogródka – powstaną nowe schody i nowe wejście oraz zamontowana zostanie również zewnętrzna winda, z której korzystać będą mogły osoby niepełnosprawne.

W piątek w siedzibie muzeum przy ulicy Browarnej podpisano umowę o przyznaniu dofinansowania.

– Dziękuję marszałkowi Jackowi Bogusławskiemu i radnym sejmiku wojewódzkiego, bo dofinansowanie jest naprawdę duże. Jestem przekonany, że to co się tu wydarzy, pozwoli zachować dla przyszłych pokoleń ten ważny dla Piły i jej mieszkańców budynek – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

Prace remontowe w muzeum rozpocząć się mają pod koniec tego roku, a potrwać do października przyszłego roku. Przez ten czas muzeum będzie zamknięte dla zwiedzających. Nie oznacza to jednak, że placówka nie będzie pracować.

– W tym czasie będziemy starali się organizować wydarzenia w przestrzeni miejskiej – zapowiada Joanna Rychlik – Łukasiewicz, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Mich, źródło: UM Piła