Przebudowa Wawelskiej idzie śmiało do przodu

Trwa przebudowa ulicy Wawelskiej. Droga zostanie całkowicie zmodernizowana. Powstaną na niej m.in. trzy ronda na skrzyżowaniach z nowymi drogami dojazdowymi do firm. Pojawi się też nowoczesne oświetlenie energooszczędne, będą nowe zatoki autobusowe i sygnalizacja świetlna. Rozbudowująca się strefa przemysłowa, dzięki tej inwestycji, zostanie kompleksowo skomunikowana.

Wartość przebudowy wynosi 14 milionów złotych, ale zadanie w ramach którego droga jest modernizowana, jest znacznie szersze. Obejmuje wspieranie gospodarki nieskoemisyjnej. Całość zadania to aż 40 milionów złotych, które w 85 procentach zwrócone zostaną ze środków Unii Europejskiej. Za te pieniądze wykonana zostanie zarówno przebudowa ulicy Wawelskiej, jak i Młodych (dawna Walki Młodych), powstanie centrum przesiadkowe przy Vivo!, będą też nowe zatoki autobusowe i ścieżki rowerowe, a 18 ulic w mieście zyska energooszczędne oświetlenie.

Jednym z najważniejszych elementów tego projektu jest jednak przebudowa ulicy Wawelskiej tak, by nowe zakłady budujące się w strefie przemysłowej, zyskały dobrą komunikację, a przyszli pracownicy dojazd do pracy.

W tej chwili wykonano już 40 procent prac na Wawelskiej. Roboty postępują zgodnie z planem – mówi Jolanta Sobieszczyk, szefowa wydziału inwestycji w pilskim ratuszu. – Zrobione zostały odwodnienia i infrastruktura podziemna. Trwają prace przy rondach. Niedługo postęp robót będzie bardziej widoczny, ponieważ przeniosą się one w część naziemną – dodaje.

Ulica Wawelska zostanie całkowicie zmodernizowana. W ramach projektu wykonana zostanie oddzielna ścieżka rowerowa oraz chodniki, zatoki autobusowe z peronami dla pasażerów, krawężniki. Miejsca przystankowe wyposażone będą w nowe wiaty. Wzdłuż drogi stanie nowoczesne energooszczędne oświetlenie uliczne. Powstaną też trzy ronda i nowe ulice dojazdowe do firm. Przy skrzyżowaniu z ulicą Składową będzie sygnalizacja świetlna. Długość przebudowywanego odcinka to 3 kilometry. Modernizacja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

W tej chwili miasto inwestuje swoje pieniądze, ale otrzymamy refundację środków, które w przyszłości zasilą nasz budżet i będą mogły zostać przekazane na inne drogi, chodniki czy place zabaw – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

//Gabriela Ciżmowska//