Przed nami już 45. Pilski Salon ART

Rekordowa liczba artystów weźmie udział w Przeglądzie Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON ART 2021. Będzie to już 45. edycja tego wydarzenia, które jest nie tylko artystyczną konfrontacją, ale także okazją do spotkań i ciekawych rozmów. Na Pilski Salon Art zaprasza Galeria BWAiUP oraz Powiat Pilski.

W 45. Salonie Pilskim ART. 2021 wezmą udział: Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Ori Gawrońska, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Olimpia Kogut, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Zofia Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Dariusz Zatoka i Marta Zatylny.

Gościem Specjalnym 45. Salonu Pilskiego będzie Joanna Imielska. Artystka od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. W sierpniu br. Joanna Imielska prezentowała w Galerii BWA w Pile wystawę „Dotknij wiatru, dotknij wody” – cykl podróżny.

Miniony rok pomimo początkowego locdownu i późniejszych obostrzeń obfitował w wiele interesujących wydarzeń w Biurze Wystaw Artystycznych. Szeroko otworzyliśmy drzwi Galerii młodemu pokoleniu artystów i odbiorców sztuki. Otwierając w marcu Galerię Debiutów nawet nie przeczuwaliśmy do jakiego stopnia okaże się ona potrzebna i jak bardzo wniesie ożywczy powiew w naszą przestrzeń. Debiuty Marty Zatylny, Olimpii Kogut, Karoliny Somorawskiej i Ori Gawrońskiej otworzyły nowy rozdział w 45-letniej historii BWA. Oto młode artystki mogą współistnieć w prestiżowej Galerii Sztuki Współczesnej obok sław i uznanych mistrzów, czego jakże symbolicznym wyrazem była wystawa Karoliny Smorawskiej prezentowana obok wystaw Franciszka Starowieyskiego, a następnie Henryka Cześnika – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Wszyscy artyści, którzy debiutowali w minionym roku w Galerii Debiutów BWA, również biorą udział w 45. Salonie Pilskim.

– Miniony rok to także interesujące wystawy w dużej Galerii, w tym ciesząca się rekordowym zainteresowaniem ekspozycja Teatru Rysowania „Czekając na Ocaliciela” Franciszka Starowieyskiego. Zainteresowanie, jakie wzbudzają, to dowód na to, że dobrze zaprezentowana i spopularyzowana jako ważne wydarzenia (bo takimi rzeczywiście były!) sztuka potrafi poruszyć, zainteresować i skłonić do przeróżnych refleksji. Jestem przekonany, że nie inaczej będzie podczas 45. Salonu Pilskiego. Różnorodność prezentowanych na nim prac – stylistyczna, tematyczna i artystyczna – to gwarancja, że na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie. I nie do przecenienia jest swoista konfrontacja międzypokoleniowa – dodaje Edmund Wolski.

Podczas wernisażu z minirecitalem fortepianowym wystąpi Piotr Grelowski.

Wernisaż 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego Salon Pilski Art. 2021 odbędzie się w piątek, 7 stycznia, o godz. 19.00.

UWAGA! – z powodu sytuacji epidemiologicznej i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń, na wejście na wernisaż w tym dniu będą obowiązywały zapisy. W poniedziałek, 3 stycznia, na stronie .galeriebwa.pila.pl. oraz na profilu Birua WBiuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile na Facebooku pojawi się informacja o liczbie wolnych miejsc na wernisaż. Zapisy będą prowadzone od 3 do 6 stycznia w godz. 10.00-15.00 pod nr tel. 67 213 11 82. Otwarcie wystawy będzie można również śledzić na żywo w sieci na facebookowym profilu BWAiUP. Wystawa będzie czynna od 10 stycznia od pon. do piątku w godzinach 9.00 – 15.00 , w środy od godz. 9.00 do godz. 19.00.

BWAiUP, Fot. Anna Kluza – Zanurzenie II – fragment