Przedszkole w szkole: bezpiecznie, kolorowo i nowocześnie

Od 2 września w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile funkcjonują cztery oddziały przedszkolne, które przyjęły pod swoją opiekę nawet 2,5 roczne dzieci. Remont zakończył się pełnym sukcesem.

Nowe przedszkole przejęło oddziały po Przedszkolu nr 8, które do ubiegłego roku działało przy ulicy Spacerowej oraz utworzyło nowe oddziały. Jak się okazuje, oddziały przedszkolne działające w szkołach to nie nowość w polskiej oświacie.

– Jeździłyśmy do innych szkół na wizy studyjne i oglądałyśmy podobne rozwiązania. Uznałyśmy, że się sprawdzają – mówi Dorota Gulińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5. – Jedną ze zmian, którą wprowadziłyśmy, jest brak dzwonków w szkole. Rozwiązanie to funkcjonuje bardzo dobrze: jest ciszej, dzieci nie wybiegają z sal z krzykiem – dodaje.

Zaadaptowane oddziały przedszkolne znajdują się na parterze szkoły, dzięki czemu starsze dzieci są oddzielone od przedszkolaków. Przedszkolaki mają też osobne wejście, prowadzące do własnej szatni. Jednak największe wrażenie robi sala gimnastyczna, która jest przestronna, kolorowa i dostosowana do potrzeb rozwojowych maluchów.

– To nasza duma! – mówi Bogna Oleszak, zastępca dyrektora SP 5 w Pile. – Bardzo się z niej cieszymy – dodaje…

Dyrektor przedszkola podkreśla także, że integracja przedszkolaków ze szkołą jest ważna dla ich przyszłej edukacji.

– Nasze dzieci nie będą miały problemów ze stresem szkolnym. Kończąc edukację przedszkolną, mają już kontakt z całą infrastrukturą szkoły, znają boisko, przy którym mają plac zabaw – zapewnia.

Dzieci, tak jak w każdym przedszkolu, dostają trzy posiłki dziennie, które są specjalnie dla nich przygotowywane.

– W nowych czterech oddziałach przedszkolnych czeka 80 miejsc dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Dokładając do tego inne przedszkola, mogę zapewnić, że w Pile nie ma problemu z miejscami dla przedszkolaków, co nas bardzo cieszy – podsumowuje Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydział Oświaty, Kultury i Sportu UM w Pile.

To nie jedyna inwestycja w oświatę, która realizowana jest w ostatnim czasie w Pile. Niedawno rozpoczęła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2, a także remont łazienek i szatni przy sali gimnastycznej, a w kolejce czeka SP 5 oraz adaptacja pomieszczeń przeniesionego do „piątki” z ulicy Spacerowej Przedszkola nr 8. Po remoncie powstanie tam drugi, pilski żłobek. Nabór do niego ruszy najprawdopodobniej po nowym roku.

Piotr Głowski, prezydent Piły

Tak pracuje samorząd, kiedy nie zabiera mu się pieniędzy!

Spotykamy się w miejscu, gdzie powstały cztery piękne oddziały przedszkolne wraz największą wśród pilskich przedszkoli salą gimnastyczną. Są też nowoczesne łazienki i szatnie oraz bezpieczny plac zabaw. To wszystko robione było od podstaw. Ze starego budynku szkoły zostały tylko mury, a wszystkie instalacje, media i cała infrastruktura robione były od nowa. Ta warta ponad milion trzysta tysięcy złotych inwestycja pokazuje, jak sprawnie pracuje samorząd, kiedy nie zabiera się mu pieniędzy.