Przesiądź się na rower!

Pilanie na rowery wsiadają coraz chętniej. Widać to nie tylko wiosną i latem, ale także zimą. Rower stał się codziennym osobistym środkiem transportu bez względu na porę roku i pogodę. Sprzyja temu stale rosnąca jakość infrastruktury rowerowej w mieście.

Ponad 70 kilometrów dróg rowerowych i pieszo-rowerowych przecina Piłę we wszystkich kierunkach. Rowerem można dojechać do pracy, nad jezioro, na zakupy, czy – ot tak – przejechać się, rekreacyjnie. Tylko ostatnio miasto oddało kolejne odcinki dróg rowerowych przy ulicach: Bydgoskiej, Okólnej, Rodła, Przemysłowej i Wysokiej.

W tej chwili trwają prace na stale rozbudowujących się północnych Koszycach, gdzie droga rowerowa jest integralną częścią projektu ulicy Kazimierza Wielkiego. Także w części, która dopiero powstanie, zamykając komunikacyjny „kręgosłup” osiedla. Kolejnym, już realizowanym zadaniem jest włączenie do systemu dróg rowerowych Motylewa. Część pracy została już wykonana – droga rowerowa została doprowadzona do drugiego skrzyżowania ulic Przemysłowej i Motylewskiej. Południowe osiedle Piły będzie połączone z resztą miasta aż dwoma szlakami rowerowymi: wzdłuż Jastrzębiej i Przemysłowej oraz leśną drogą do ulicy Sokolej.

Rozbudowująca się sieć dróg rowerowych sprawia, że rower staje się coraz bardziej dostępnym środkiem transportu w mieście. Sprzyja temu także poprawa komfortu korzystania z nich. Począwszy od jakości nawierzchni – zdecydowana większość budowanych w ostatnich latach dróg rowerowych w Pile ma nawierzchnię asfaltową, a te, na których zdecydowano się na kostkę betonową – są budowane z kostki bezfazowej.

Poprawia się także jakość oświetlenia: w tej chwili montowane są już wyłącznie jasne źródła światła w technologii LED, zapewniające większy komfort, ale także bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Stopniowo przed przejazdami przez jezdnię pojawiają się także podpórki dla rowerzystów. Coraz bardziej więc warto wybierać rower na co dzień. Nie tylko w ramach rekreacji, ale także jeżdżąc do pracy czy szkoły.