Przy kościele Św. Rodziny stanie pomnik Inki. Trwa zbiórka pieniędzy

Przy kościele św. Rodziny w Pile stanie pomnik Inki, sanitariuszki V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, rozstrzelanej w 1946 roku w Gdańsku, z rozkazu komunistycznej władzy.

Pomnik Inki ma zostać poświęcony w ramach organizacji kolejnych Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy. To nie pierwszy akcent sanitariuszki antykomunistycznego podziemia przy salezjańskiej parafii. Kościół Świętej Rodziny to pierwsze miejsce w Polsce, w którym upamiętniona została ona w formie srebrnego „Serca dla Inki”, w którym znalazła się ziemia z jej grobu odnalezionego na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (miejsce pochówku Inki odkryto dopiero w 2014 roku).

Danucie Siedzikównie poświęcono też m.in. pomniki w Gdańsku na skwerze przy ul. Gościnnej, w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie, przy Katolickim Zespole Edukacyjnym imienia księdza Piotra Skargi w Warszawie, w Parku im. Sanitariuszki Inki w Sopocie, a także tablicę pamiątkową w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Imię Danuty Siedzikówny otrzymało już również kilka szkół, parków i rond. Jej imieniem nazwano także kilkanaście drużyn harcerskich, a fundacja Armii Krajowej w Londynie ustanowiła Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Budowę pilskiego pomnika wspomóc można poprzez wpłaty kierowane za pośrednictwem strony internetowej parafii Św. Rodziny (www. swietarodzina. pl), lub wpłacając pieniądze na konto: 66-8162-0003-0021-3354-3000-0010, Parafia Świętej Rodziny, ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, z dopiskiem Pomnik „Inki”.

/źródło: Parafia Św. Rodziny w Pile/