PSZOK w Pile wreszcie otwarty! Jest nowy przewodniczący PRGOK

W środę 20 maja odbyło się symboliczne przekazanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych gospodarzowi terenu – prezydentowi Piły. Już wkrótce, bo od 1 czerwca obiekt będzie dostępny również dla mieszkańców. PSZOK znajduje się przy ulicy Philipsa (niedaleko otwieranego sklepu meblowego).

Wybudowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pile kosztowało niemal 2,5 miliona złotych. Obiekt powstał przy ulicy Philipsa, na działkach udostępnionych przez władze Piły (ma powierzchnię 3984 metrów kwadratowych). Pilski PSZOK, podobnie jak 5. pozostałych punktów na terenie powiatu pilskiego, oddany został do użytku po wielu perturbacjach związanych z odbiorem obiektów przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, które trwały od lata ubiegłego roku.

Kto i kiedy może korzystać z PSZOK?
Odpady problemowe (meble, zużyty sprzęt RTV, opony, materiały po remoncie, itd.) przywozić może każdy mieszkaniec Piły, pod warunkiem, że regularnie płaci za odbiór odpadów komunalnych. Nie trzeba mieć z sobą ani deklaracji składanej do PRGOK, ani dowodów wpłat. Pracownik PSZOK zweryfikuje nasze dane w systemie.

PSZOK będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10. do 18. oraz w soboty od godziny 10. do godziny 14.

13 PSZOK-ów w regionie
Budowa jednocześnie 13 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w dwunastu gminach to największa inwestycja Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”, a zarazem największy tego typu projekt w skali kraju. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 20 mln 800 tys. zł, z czego kwota dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wyniosła ponad 14 mln 400 tys. zł.

– PSZOK-i budowane były według najwyższych standardów technicznych, wzorowaliśmy się na rozwiązaniach z Europy Zachodniej, które już zostały sprawdzone – zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Osiem PSZOK-ów w dwóch powiatach funkcjonuje już z powodzeniem. Znajdują się one w Okonku, Jastrowiu, Krajence, Wieleniu, Drawskim Młynie, Krzyżu Wielkopolskim, Czarnkowie Gajewie i Czarnkowie Brzeźnie.
Od 1 czerwca zostaną uruchomione również pozostałe punkty w powiecie pilskim, które zlokalizowane są w Pile, Wyrzysku, Grabównie, Kaczorach i Ujściu.

W sumie trzynaście PSZOK-ów będzie obsługiwało 173 tysiące mieszkańców gmin należących do ZM „PRGOK”.

A. Gawłowski zamiast M. Sypuły
W środę, 20 maja, w dniu symbolicznego oddania do użytku PSZOK-u w Pile, nastąpiła zmiana na stanowisku Przewodniczącego Związku Międzygminnego PRGOK. Z funkcji zrezygnowała Małgorzata Sypuła, która pozostanie jednak w PRGOK i zajmować się będzie gospodarką odpadami komunalnymi.

– Moja misja związana z budową PSZOK-ów została zakończona. Były chwile lepsze i gorsze, ale oddanie do użytku wszystkich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to wielki sukces – podsumowała.

Nowym przewodniczącym Związku Międzygminnego PRGOK został Andrzej Gawłowski, który wspólnie z Zygmuntem Jasieckim budował jego struktury. Gawłowski uważany jest za świetnego specjalistę od gospodarki śmieciowej. Zapowiada przyjrzeniu się tematowi podziału Związku na mniejsze sektory tak, by w przetargach na odbiór odpadów mogli uczestniczyć również mniejsi operatorzy.