Punkty masowych szczepień dla powiatu pilskiego przygotuje powiat a nie miasto

Decyzja NFZ zapadła. W Pile nie powstaną przygotowane z inicjatywy prezydenta miasta punkty masowych szczepień w klinice Ars Mediacl i CSS Tarcza. Szczepienia populacyjne dla mieszkańców powiatu pilskiego będą odbywały się w budynku przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile oraz na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei i zostaną zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Pile.

Jeszcze w piątek (9 kwietnia) prezydent Piły Piotr Głowski mówił, że jest w stałym kontakcie z służbami wojewody i nie wyobraża sobie, żeby przygotowane za kilkadziesiąt tysięcy złotych, przy udziale kliniki Ars Medical i we współpracy z Państwową Uczelnią Stanisława Staszica punkty miały nie rozpocząć pracy. Czekano tylko na ostateczną decyzję wojewody i dostawę szczepionki.
Punkty miały szczepić od poniedziałku do soboty (w grę wchodziła też niedziela), po 12 godzin dziennie.


We wtorek (13 kwietnia) okazało się jednak, że mieszkańcy powiatu pilskiego będą szczepić się w dwóch punktach przygotowanych przez Starostwo Powiatowe w Pile (przy szpitalu na Rydygiera oraz na stadionie przy Okrzei).

Prezydent Piotr Głowski
, który do współpracy przy organizacji punktów szczepień zaprosił prezesa Ars Medical dra Zygmunta Malinowskiego oraz rektora PUSS prof. Donata Mierzejewskiego, nie kryje rozczarowania. Uważa, że zwyciężyły polityka i ambicje.
Miasto miało już gotowe punkty sczepień, które mogły ruszyć w każdej chwili. W ich wyposażenie zainwestowano, działając w porozumieniu ze służbami wojewody wielkopolskiego, kilkadziesiąt tysięcy złotych, kupując niezbędne komputery, lodówki i inny sprzęt.

Nie będzie punktów szczepień w szpitalu Ars Medical i gotowym już punkcie w budynkach Tarczy… Będzie natomiast punkt szczepień na stadionie. Ale nie narodowym tylko powiatowym. Pilanie albo będą stać na dworze, albo będą korkować miasto samochodami, próbując się tam dostać. Miejmy nadzieję że nie będzie padać i temperatura będzie powyżej zera” – czytamy w komentarzu na stronie internetowej miasta.

Punkt szczepień przygotowany w CSS Tarcza. [Fot. UM Piła]


– Nasze oferty spełniają wszystkie wymagane przez NFZ standardy. Punkty będą miały dogodny dojazd i dużo miejsc parkingowych. Obsługiwać je będzie profesjonalna kadra. Nad ich zorganizowaniem pracujemy już od dłuższego czasu – odpowiada Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powodem, dla którego nie powstaną punkty przygotowane przez miasto, jest jakoby błąd w ofercie, który jest oczywistą pomyłką pisarską” – tłumaczy Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piły. „W związku z tym informujemy, że w nocy z czwartku na piątek (8/9 kwietnia), informowaliśmy służby Wojewody, że dziennie w obu punktach będziemy szczepić minimum 1000 osób, z możliwością zwiększenia ich ilości w razie potrzeby. Wszystkie wytyczne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie bazowały na dawkach dziennych, które powinny wynosić powyżej 500 sztuk. Dzisiaj zaraz po tym, jak zwrócono nam uwagę, że w nagłówku tabeli są inne dane niż wcześniej deklarowaliśmy, pomyłkę skorygowaliśmy” – dodaje.
Jednocześnie rzecznik urzędu zwraca uwagę, że „zamiast wykorzystać 60 osób personelu białego z Piły i drugie tyle pracowników Urzędu Miasta i wolontariuszy zatrudnia się firmę z Reska , a przecież szczepienia nie są za darmo. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci kilkadziesiąt złotych za każdą zaszczepioną osobę. Pytanie, kto o tym zdecydował, że kilkaset tysięcy złotych powędruje w takie, a nie lokalne ręce?” – zadaje pytanie.


Oferty Powiatu Pilskiego – Starostwa Powiatowego w Pile na utworzenia dwóch punktów szczepień masowych Pile uzyskały najwyższe rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia” – czytamy z kolei w informacji na stronie internetowej powiatu.

Jeden punkt szczepień będzie zlokalizowany na Stadionie Powiatowym przy ul. Okrzei, z możliwością działania części mobilnej na terenie pozostałych gmin powiatu. Wjazd do punktu planowany jest od strony ul. Okrzei (od parkingu przy markecie Lidl).
Punkt szczepień będzie znajdował się na stadionie, w tzw. części rekreacyjnej, podobnie jak parking dla osób oczekujących na szczepienie, wyjazd – od strony ul. Podgórnej.

Drugi punkt będzie zlokalizowany na terenie budynku Powiatu Pilskiego, przy ulicy Rydygiera 23. To punkt, który będzie znajdował się niedaleko Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Nowe punkty szczepień masowych utworzone przez Powiat Pilski-Starostwo Powiatowe w Pile dostępne będą dla mieszkańców gmin wchodzących w skład Powiatu Pilskiego – od największej gminy Piła – po najmniejszą Miasteczko Krajeńskie. Skorzystać będą mogły z nich również osoby przebywające na terenie powiatu pilskiego.


Organizator punktów, Powiat Pilski, zakłada się, że dziennie w jednym punkcie będzie można zaszczepić nawet 500 osób, tygodniowo 2500, w dwóch punktach łącznie 5 000 osób.

Gabriela Ciżmowska