Radioterapia w Pile zacznie działać latem
Być może jeszcze latem, lub krótko po wakacjach, zacznie w pełni funkcjonować pilski Ośrodek Radioterapii. Budowa obiektu została zakończona. Teraz trwa jego wyposażanie oraz kompletowanie kadry medycznej. Mimo że do pełnego uruchomienia ośrodka potrzeba jeszcze trochę czasu, już zaczęła działać poradnia, do której raz w tygodniu przyjeżdżają specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii na konsultacje.
W czwartek, w Pile zorganizowano Wielkopolskie Sympozjum Onkologiczne. Konferencja skierowana została zarówno do lekarzy specjalistów z dziedziny onkologii i radioterapii, jak i do lekarzy rodzinnych, których rola we wczesnej fazie choroby jest bardzo ważna. Tego typu sympozja służą wymianie poglądów związanych z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem interdyscyplinarnym nowotworów. Konferencja odbyła się w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, a jej organizatorami było Wielkopolskie Centrum Onkologii, które intensywnie przygotowuje do pełnego funkcjonowania pilski Ośrodek Radioterapii.
Sam obiekt, który powstał na działce wydzielonej ze Szpitala Specjalistycznego w Pile, jest już gotowy. Obecnie trwa wyposażanie obiektu i kompletowanie kadry, co nie jest prostym zadaniem, bo specjalistów z dziedziny onkologów i radioterapii w Polsce brakuje.
W Pile zamontowany został już pierwszy akcelerator, a drugi jest w trakcie instalacji. Mimo że naświetlania nie mogą się jeszcze odbywać, ośrodek już działa. Co tydzień przyjeżdżają tu na konsultacje onkolodzy z Poznania.
Podczas czwartkowej konferencji dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, prof. Julian Malicki podkreślał, jak ważne jest to, by skracać odległość od miejsca, w którym można się leczyć. Teraz na radioterapię pacjenci muszą dojeżdżać do Poznania, Bydgoszczy lub Szczecina.
W pilskim ośrodku, już wkrótce, będzie mogło się leczyć 120 pacjentów dziennie. Świadczenia utrzymane będą na najwyższym poziomie, ponieważ placówka, podobnie jak ośrodek w Kaliszu, podlega pod Wielkopolskie Centrum Onkologii i spełnia wymagania ośrodka radioterapii II stopnia referencyjnego, zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Brakującym ogniwem jest jednak ciągle brak oddziału onkologicznego, który miał powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Niestety, Starostwo Powiatowe w Pile, które jest organem prowadzącym szpital, nie czuje na sobie mocy zobowiązania, podpisanego przez poprzednich włodarzy powiatu twierdząc, że aneks do umowy zawartej pomiędzy WCO, Województwem Wielkopolskim, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile oraz Gminą Piła, ma wady prawne. Co dalej w tej sytuacji?
Obecna na sympozjum Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego powiedziała, że rozważane są różne rozwiązania, które wkrótce przedstawione zostaną marszałkowi i Zarządowi Województwa Wielkopolskiego. Być może onkologię przejmie również WCO.