Radiowóz z Teksasu na ulicach Piły

Kultowy amerykański radiowóz Ford Crown Victoria wspólnie z radiowozem z pilskiej jednostki patrolował ulice Piły. W ten sposób funkcjonariusze zwracali uwagę na zmiany w przepisach dotyczących kontroli ruchu drogowego.

Akcja rozpoczęła się w samo południe, następnie przykuwający uwagę kierowców amerykański radiowóz, który wcześniej służył w Teksasie wystawił posterunek kontrolny w samym centrum Piły.

Podczas prowadzonych kontroli drogowych funkcjonariusze rozmawiali o nowych przepisach. Jak się okazało większość kierowców słyszała o zmianach i zna już swoje nowe obowiązki.

Na przybycie amerykańskiego samochodu przygotowały się dzieci z Przedszkola nr 18 w Pile, które wcześniej przygotowały znakomite prace plastyczne związane z pracą zachodnich stróżów prawa. Każdy z przedszkolaków mógł przez chwilę wejść za kierownicę radiowozu i poczuć się jak prawdziwy szeryf stanu Teksas.

Nietypowa akcja policji możliwa była za sprawą pasjonata motoryzacji, który w maju tego roku prosto ze Stanów Zjednoczonych sprowadził jedno z najbardziej rozpoznawalnych policyjnych aut na świecie – Ford Crown Victoria.

O jakich zmianach przepisów informowali kierowców policjanci?

Nowe prawo dopuszcza postój pojazdu policyjnego, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Zaostrza się również sama procedura przeprowadzenia kontroli drogowej; jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń np. kierowca nie wykona polecenia trzymania rąk na kierownicy, to taka kontrola drogowa może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł.

Trzecia ważna zmiana to fakt, że w sytuacji tzw. szybkich testów trzeźwości policjant umundurowany nie musi legitymować się każdemu kierowcy.

Źródło: KPP Piła