Ranking Perspektyw 2022. Poznaliśmy najlepsze szkoły w powiecie

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła coroczny ranking polskich liceów i techników. Najlepszym liceum w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim okazało się Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, a najlepszym technikum – Zespół Szkół RCKU im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance.  

Dwa licea z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego znalazły się w grupie szkół wyróżnionych Brązową Tarczą. To Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie oraz Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Trzciance. W rankingu wojewódzkim liceum z Czarnkowa znalazło się na 55 miejscu. W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem poszybowało w górę o dziesięć oczek. Wzrosły także jego notowania w rankingu krajowym – z 737 na 631 miejsce. Ciekawostką może być fakt, iż było już na tym miejscu w 2019 roku.  

Słabiej niż rok temu wypadło w rankingu Perspektyw liceum z Trzcianki. W zestawieniu wojewódzkim spadło z 47 na 62 miejsce, a w krajowym z 570 na 710 miejsce. Spadek zaliczyło również LO im. mjra Henryka Sucharskiego z Krzyża Wlkp., które w rankingu wielkopolskich liceów zajęło 96 pozycję, gdy rok temu było na 84 miejscu.  

Brązową Tarczę zdobył również Zespół Szkół RCKU im. Gen. D. Chłapowskiego w Trzciance, który wypadł najlepiej w rankingu techników. W rankingu wojewódzkim został sklasyfikowany na 29 miejscu, w kraju – na 372 miejscu. To lepiej niż rok temu, gdy szkoła z Trzcianki znalazła się poza pierwszą pięćsetką szkół w kraju, ale gorzej niż w 2020 roku, gdy zajmowała wysokie 103 miejsce.  

Brązowa Tarcza przypadła również Prywatnemu Zespołowi Szkół w Czarnkowie, które w wojewódzkim rankingu techników zdobyło 40 miejsce. Znalazło się również wśród 500 najlepszych techników w kraju zajmując 460 miejsce.  

Bez Brązowej Tarczy w tym roku Technikum Leśne z Goraja, które dwa lata temu mogło się poszczycić Złotą Tarczą. Zespół Szkół Leśnych spadł w rankingu wojewódzkim z 34 na 59 miejsce i znalazł się poza rankingiem głównym.  Na 62 miejscu w zestawieniu najlepszych techników w Wielkopolsce znalazło się Prywatne Technikum im. I. Paderewskiego w Lubaszu, a na 70 miejscu Zespół Szkół im. Powstania Wielkopolskiego 1918-19 z Krzyża Wlkp. Ostatnią szkołą sklasyfikowaną w rankingu wojewódzkim jest Zespół Szkół im. J. Nojego z Czarnkowa, który zajmuje 97 miejsce. To spadek o cztery oczka w dół w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.  

– Ranking jest podsumowaniem całorocznej a nawet dłuższej pracy szkół średnich. Pomaga ósmoklasistom wybrać dla siebie tę wymarzoną – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.  

Ranking liceów i techników został ogłoszony już dwudziesty czwarty raz. Jego głównymi adresatami są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. 

W tegorocznym rankingu znalazło się 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. 

Kryteria rankingu liceów: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. 

Kryteria Rankingu Techników 2022 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.). 

Fot. FB Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie