Rekord 30. Finału WOŚP w Pile i w regionie. Wielka Orkiestra wielkich serc!

Rok temu pandemia. W tym roku pandemia i orkan Nadia. Nic nie zatrzymało tysiąca serc i Wielkiej Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która zagrała już po raz 30. w historii. W Pile zagrała rekordowo – na ponad 340 tys. złotych! W sztabie WOŚP przy SP nr 11 zebrano blisko 230 tys. złotych, z czego ponad 119 tys. podczas wyjątkowego finału w Dobrzycy. Sztab przy RCK zebrał ponad 115 tys. złotych.

Odlotowy. Taki był 30. Finał WOŚP dla Blanki Ratajczyk, szefowej sztabu przy Szkole Podstawowej nr 11 w Pile. Pierwszy raz zorganizowali edycję biegu “Pobij dystans z sercem” na lotnisku. I chociaż Nadia szalała tam w całej swojej okazałości, to i tak górą było 300 biegaczy, chodziarzy nordic walking i rowerzystów, którzy stawili się na mecie. Na przekór. Dla Blanki. Dla Owsiaka. Dla dzieciaków.  

Dla mnie są bohaterami . Mogli zostać w domach, ale oni się zjawili, bo Orkiestra to właśnie coś większego.  

Blanka Ratajczak, szefowa Sztabu WOŚP przy SP nr 11

Tak było zresztą wszędzie. Wolontariuszom na ulicach kibicowali tych, którzy ich wspierali. Wśród tych pierwszych był Kuba Kocoń.  

– To dzień, który rozpala serducha wszystkich, którzy grają z Orkiestrą – nie ma wątpliwości Kuba Kocoń.  

Ten 19-latek WOŚP ma w genach. Jego tata, Waldek Kocoń, brał udział w pierwszym finale WOŚP. Kiedy przyszedł na świat 19 lat temu był badany przy pomocy sprzętu z serduszkiem. Tak samo jak jego młodsza o 10 lat siostra Ola. W niedzielę zbierali razem. Kuba po raz piąty, Ola po raz trzeci. Za rok też będą. Bo pomaganie innym, a zwłaszcza dzieciakom, to dla nich fajna sprawa. I jest coś jeszcze w tym dniu, co sprawia, że każdy finał to ulubione święto zdecydowanej większości Polaków.

– To dużo ludzkich uśmiechów – mówi Ola Kocoń.  

I jeszcze więcej serc. Tylko w Pile padł nowy rekord. Sztab przy SP nr 11 zebrał 225 tys. złotych, w tym 115 tys. złotych to wynik orkiestrowego fenomenu – Dobrzycy. Tegoroczny finał przejdzie do historii nie tylko z powodu zebranych kwot, ale także nowych miejsc na mapie. W Trzciance otwarto rondo imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie powinno to dziwić w mieście, którego burmistrz sam spędził niedzielę chodząc po ulicach z puszką WOŚP.