Rolnicy z powiatu świętowali w Podstolicach

W niedzielę 1 września odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne w Podstolicach w Gminie Budzyń. Gospodarze dożynek Starosta Chodzieski Mirosław Juraszek i Wójt Gminy Budzyń Marcin Sokołowski podziękowali rolnikom za trud pracy, za umiłowanie ziemi, ale również za patriotyzm i pielęgnowanie polskiej tradycji.

Dożynki rozpoczęły się niedzielną Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele pw. Świętego Kazimierza w Podstolicach z udziałem Budzyńskiej Orkiestry Dętej.

Pierwszym punktem programu było formowanie i przejazd na stadion korowodu dożynkowego. Najważniejszą częścią Święta Plonów był jak zawsze tradycyjny obrzęd chleba, tym razem w wykonaniu zespołu Folklorystycznego TOLIJA z Budzynia. Starostowie dożynek Ewa Zgorzelak i Bartosz Gramowski przekazali na ręce Starosty Chodzieskiego i Wójta Gminy Budzyń wypieczone tradycyjnie dożynkowe chleby. Następnie wszyscy wzięli udział w dożynkowym festynie.

Podczas niego wręczone zostały wyróżnienia dla najlepszych rolników, Powiatowych Liderów Rolnictwa: Piotra Ludkiewicza oraz Aleksandra Odor z Gminy Budzyń, Bernarda Marczykowskiego oraz Barbary Adamskiej z Miasta i Gminy Szamocin, Łukasza Miazgi oraz Jarosława Szefer z Gminy Chodzież. Zostali również wyróżnieni Magdalena Wysogląd i Piotr Szudrowicz z Miasta i Gminy Margonin.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział aż szesnastu przedstawicieli Sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich, Gmin Powiatu Chodzieskiego. Komisja Konkursowa w składzie: Mariusz Ajchsztet – przewodniczący, Hanna Ajchsztet i Jan Kajrys miała niezwykle trudny wybór. Ogłoszone zostały wyniki konkursu: pierwsze miejsce – Wyszynki Niewiemko, drugie miejsce – Podstolice, trzecie miejsce – Strzelce – Gmina Chodzież.

W dalszej części programu stadion sportowy należał do artystów. Zaprezentował się m. in. zespół „Złoty Liść” z Budzynia, wystąpili też podopieczni Studia Piosenki GOK w Budzyniu.

Finałem dnia był występ zespołu „Piersi”. Późnym wieczorem, po godzinie 19: 30 rozpoczęła się dożynkowa zabawa taneczna. Ludowe święto zostało wzbogacone o atrakcje dla dzieci, wystawę plonów, wystawę artystów z terenu powiatu i prezentację Sołectw Gminy Budzyń.