Rolnik dał się nabrać. Stracił ponad 400 tysięcy złotych

Dwaj mężczyźni w wieku 32 i 37 lat wpadli w ręce czarnkowskiej policji po tym, jak oszukali rolnika z gminy Połajewo. Poszkodowany mężczyzna miał „okazyjnie” kupić sprzęt rolniczy. Przez oszustów stracił zaś ponad 400 tysięcy złotych.

W czerwcu do policjantów z czarnkowskiej komendy zgłosił się rolnik z gminy Połajewo, informując że został oszukany na kwotę ponad 415 tys. złotych. Z ustaleń śledczych wynikało, że podejrzany 32-letni mieszkaniec powiatu obornickiego, będąc współwłaścicielem firmy zajmującej się sprzedażą, zaproponował rolnikowi zakup przyczepy rolniczej. Pokrzywdzony wpłacił zadatek w wysokości 37 tys. złotych, lecz nie otrzymał ani zamówionego towaru, ani zwrotu pieniędzy.

Podejrzany nie poprzestał na tym oszustwie i wykorzystując zaufanie gospodarza wymyślił kolejne. Tym razem zaoferował pokrzywdzonemu kombajn i ciągnik rolniczy za kwotę ponad 378 tys. złotych.

Rolnik zgodził się na zaproponowane warunki i wraz z podejrzanym udał się do komornika, u którego miał podpisać umowę kupna-sprzedaży, a następnie przelał całą kwotę na wskazane konto. Po umówionym terminie pokrzywdzony nie otrzymał jednak zakupionych pojazdów.

– Mundurowi w trakcie prowadzonego śledztwa ustalili, że komornik okazał się oszustem wynajętym przez 32-latka. To 37-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego – informuje Karolina Górzna-Kustra z czarnkowskiej komendy policji. – Zebrany przez mundurowych materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie oszustów i przedstawienie im zarzutów. Mężczyźni złożyli obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw – dodaje.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.