Rozgłośnia „Pionier” wkrótce ruszy w miasto

Pilskie Muzeum Wojskowe ma nowy nabytek. Już wkrótce informować będzie o swoich imprezach, jeżdżąc ulicami miasta „rozgłośnią elektroakustyczną typu SM Pionier”, która wyposażona jest w głośniki.

Rozgłośnia elektroakustyczną wykonana została na nadwoziu samochodu terenowego UAZ-452. Wóz został już uruchomiony i od strony mechanicznej wymaga niewielkich nakładów pracy. Niestety, sprzęt nagłośnieniowy nie działa. Rozgłośnia jest wyposażona w mikser, wzmacniacz i głośniki z lat 80. Nie są to skomplikowane urządzenia, ale do ich naprawy lepiej posiadać schematy instalacji.

W celu uruchomienia rozgłośni zwróciliśmy się z prośbą o pomoc i wsparcie do Wojskowych Zakładów Łączności Nr 2 S.A. w Czernicy koło Wrocławia, gdzie produkowano kiedyś rozgłośnie „Pionier” – opowiada Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. – Zakłady te od ponad 50 lat dostarczają swoje produkty na wymagający rynek zbrojeniowy. Na nasza prośbę zareagowano bardzo szybko. Z zakładów dostaliśmy dużą paczkę, a w niej kopię dokumentacji technicznej rozgłośni, zawierającą potrzebne nam schematy. Dodatkowo otrzymaliśmy instrukcję obsługi oraz instrukcję serwisową – dodaje zadowolony.

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy S.A. to na dzień dzisiejszy bardzo nowoczesna firma, która poza szeroką gamą usług skierowanych na rynek cywilny, produkuje nowoczesne wozy dowodzenia i sprzęt łączności dla wojska.

Dzięki przekazanej dla pilskiego muzeum dokumentacji, rozgłośnia będzie mogła zostać uruchomiona.

W przyszłości zamierzamy wykorzystywać ją do bezpośredniego informowania mieszkańców Piły i okolic o organizowanych przez muzeum imprezach plenerowych – zapowiada Przemysław Olszyński.