Rozwód na pilskiej scenie

13 grudnia w ramach cyklu „Manufaktura dźwięków innych” zagra w Pile elektroakustyczna formacja Rozwód. Przyjeżdżają ze swoją najnowszą płytą – „Gold”.

Wieloskładowy projekt muzyczny założony przez Damiana Kowalskiego (Pchełki, Święto Zmarłych, Toruńska Orkiestra Improwizowana) i Szymona Szwarca (Jesień, Święto Zmarłych), który uformował się w kwietniu 2018 roku jako swoista kontynuacja ich poprzedniego projektu znanego jako Wesele.

W pierwszym okresie działalności, przy udziale Macieja Karmińskiego i Adama Kempy, Rozwód nagrał dwie EP i zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech. Muzyka kwartetu z tego okresu opiera się na wykorzystaniu potencjału dwóch zestawów perkusyjnych (Karmiński, Kowalski) oraz łączeniu brzmień syntezatorowych z gitarowymi (Kempa, Szwarc) w obrębie rozległych i swobodnych kompozycji.

W 2021 roku już z Cezarem Rosińskim w składzie (Młyn, synteza, sampling) zespół nagrał album „Pompy”, który został wydany nakładem Fonaradar Records w maju roku 2021. W tym roku odbyła się premiera kolejnej płyty – „Gold”. Zespół zagrał kilkanaście koncertów na festiwalach i w klubach, m.in. „Lado w mieście” (Warszawa), „Dym Festival” (Gorzów Wielkopolski), „Borderline Festival” (Wolimierz), „Pleroma Festival” (Stuttgart), „Tajne Koncerty” (Wrocław), „Pawilon” (Poznań), „Desdemona” (Gdynia).

Muzyka grupy to eksploracja elektroakustycznych możliwości składu, w którym rozrastająca się sieć połączeń między instrumentami akustycznymi oraz elektronicznymi uaktywnia kolejne warstwy brzmień i rozwiązań w zakresie kompozycji oraz ekspresji. Rozwód wydobywa na swoje potrzeby elementy muzyki tanecznej, improwizowanej oraz noise’u, przekuwając je w sposób właściwy zespołom garażowym, gdzie rdzeń tych działań stanowi wciąż układ gitara-perkusja. Podczas koncertu zespół nie ogranicza się do odtwarzania materiału nagranego na płycie, stawiając na półimprowizowane sety, których punkt wyjścia stanowią kompozycje utrwalone na nagraniach. Każdy koncert zespołu Rozwód przynosi coś nowego, co następnie poddawane jest dalszej muzyczno-produkcyjnej obróbce.

LIVE SQAD: Damian Kowalski – drums, prepared drums, electronics, Krzysztof Rogalski – bas, Czarek Rosiński – electronics, modular synthesizers, Szymon Szwarc – guitars, electronics

W Pile Rozwód zagra 13 grudnia w Regionalnym Centrum Kultury. Początek koncertu o godz. 19.00. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w RCK.

Fot. Mat. prasowe