Ruszają dwa punkty masowych szczepień w Pile!

Jeszcze w tym tygodniu uruchomione mają zostać dwa punkty masowych szczepień w Pile:
w klinice Ars Medical oraz w obiektach po Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza”.
Szczepienia prowadzone będą od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8. do 20, dla wszystkich mieszkańców północnej Wielkopolski. W ciągu doby będzie można zaszczepić nawet 900 osób.
Oprócz tego działać będą wszystkie punkty, które do tej pory prowadziły szczepienia.

W ciągu najbliższych dni w Pile powinny zostać uruchomione dwa punkty masowych szczepień. Punkty są już gotowe. Termin startu zależy od decyzji NFZ i transportu szczepionki.
Szczepienia będą dostępne dla wszystkich mieszkańców regionu. Obowiązują tradycyjne sposoby rejestracji.
Nie należy przyjeżdżać do punktów i ustawiać się w kolejkę. Trzeba zgłosić chęć zaszczepienia się w centralnym rejestrze i czekać na wyznaczenie terminu.
[O tym, jak zarejestrować się na szczepienie, przeczytasz m.in. na naszym portalu]


Punkty czynne będą od poniedziałku do soboty, 12 godzin na dobę.

Punkty masowych szczepień przeciwko COVID-19 będą działały w klinice Ars Medical (która została medycznym koordynatorem szczepień) oraz w obiektach po Centrum Strzelectwa Sportowego „Tarcza”, które zyskały dodatkowe wyposażenie, umożliwiające bezpieczne i sprawne przeprowadzenie akcji szczepień dużych grup ludzi.

Z inicjatywą utworzenia punków masowych szczepień wyszedł prezydent Piły Piotr Głowski, który do współpracy zaprosił dr Zygmunta Malinowskiego, prezesa kliniki Ars Medical oraz rektora Państwowej Uczeni Stanisława Staszica prof. Donata Mierzejewskiego.

Kiedy tylko pojawiła się możliwość, aby samorządy włączyły się w organizację szczepień, od razu rozpoczęliśmy rozmowy i zgłosiliśmy wojewodzie swój udział – mówi prezydent. Od dawna zresztą postulowaliśmy o to, by włączyć w akcję samorządy. Niestety, przez wiele tygodni nie było to możliwe – dodaje.

Do tej pory w całym powiecie pilskim szczepionych było dziennie około 300 osób (we wszystkich punktach). Teraz każdy z nowych punktów będzie mógł szczepić od 350-450 osób dziennie! Sczepienia będą odbywały się od poniedziałku do soboty, nawet 12 godzin na dobę, a jeśli zajdzie taka potrzeba, godziny zostaną wydłużone. Wszystko zależy od zainteresowania oraz ilości dostarczonych szczepionek.

Do tej pory do akcji szczepienia, odpowiadając na apel prezydenta Piły, zgłosiło się 56 medyków.

Cały czas prosimy jednak o kolejne zgłoszenia. Będziemy szczepić dwoma zespołami, ale jeśli będzie taka możliwość, chcielibyśmy zwiększyć tę obsadę – apeluje Piotr Głowski.

Do pomocy, jak zapewnia rektor Donat Mierzejewski, oddelegowani zostaną także studenci pielęgniarstwa, którzy zgłosili się do akcji oraz kadra dydaktyczna PUSS.
Sczepienia będą odbywały się od poniedziałku do soboty, od godz. 8. do 20. W ciągu doby będzie można zaszczepić nawet 900 osób z północnej Wielkopolski.
Oprócz dwóch masowych punktów szczepień w Pile, działają nadal wszystkie punkty, które do tej pory prowadziły szczepienia.


Jak będzie wyglądała organizacja szczepień?

Najważniejsze jest, aby nie przychodzić, ani nie przyjeżdżać do punktów i nie tworzyć kolejki,
tylko zgłosić chęć zaszczepienia się w centralnym rejestrze.

W punktach szczepień masowych pracować będą lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci ostatniego roku studiów medycznych PUSS, którzy wykonywać będą zarówno kwalifikację do szczepienia, jak i same zabiegi.———————————————————————————————————————————–


Piotr Głowski, Prezydent Piły

Nie ma w tej chwili ważniejszego zadania do wykonania, więc jak tylko samorządy zyskały możliwość organizowania punktów masowych szczepień, od razu przystąpiliśmy do akcji. Dziękuję prezesowi kliniki Ars Medical Zygmuntowi Malinowskiemu oraz rektorowi PUSS Donatowi Mierzejewskiemu za wsparcie. Nadal prosimy jednak lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych, pracujących w naszym regionie, o włączenie się w proces szczepień masowych. Im więcej nas będzie, tym większe mamy szanse, by wygrać walkę o życie.

Dr Zygmunt Malinowski, Prezes kliniki Ars Medical

To bardzo ważna inicjatywa. Dziękuję za ten wspaniały pomysł panu prezydentowi. Przy zaangażowaniu naszego personelu oraz personelu uczelni, jesteśmy wstanie dziennie szczepić 350-450 osób w jednym punkcie. Jeśli będzie trzeba, będziemy pracować również w niedzielę. Zapewniam, że ile dostaniemy szczepionek, tyle wykonamy szczepień. Wspólnymi siłami możemy pokonać pandemię!

Prof. Donat Mierzejewski, Rektor Państwowej Uczelni Stanisława Staszica

Gratuluję pomysłu panu prezydentowi. Nasza uczelnia, zarówno kadra dydaktyczna, jak i studenci, z pełnym zaangażowaniem włączą się w akcję. Problemem jest tylko liczba szczepionek. Ważna jest również promocja akcji, dlatego proszę wszystkich, żeby zachęcali do szczepień osoby dotąd nieprzekonane.

Gabriela Ciżmowska