Ruszyła przebudowa Placu Pocztowego

Rozpoczęła się największa inwestycja w Trzciance – przebudowa serca miasta, czyli Placu Pocztowego oraz Targowiska Miejskiego.

Plac budowy w obrębie Placu Pocztowego został przekazany wykonawcy 4 stycznia. W związku z tym, w sąsiedztwie obecnego postoju taxi, utworzone zostały dwa stanowiska postojowe dla pojazdów komunikacji autobusowej wraz z wiatą przystankową. Obecny dworzec PKS przestał funkcjonować, a autobusy odbierają pasażerów z zatoczki postojowej.
Zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych przy Galerii Abita. Wykonawca pozostawi możliwość przejścia przez Plac Pocztowy na wysokości budynku Poczty Polskiej i sklepu „Żabka”.

Plac Pocztowy – historia
A jak „serce Trzcianki” wyglądało przed laty? Na to pytanie odpowiadają pracownicy Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

W samym centrum Placu Pocztowego, czyli dawnego targowiska miejskiego, stał kościół ewangelicki. Jego budowę ukończono w 1847 roku, a jej koszt pokrył król Prus Fryderyk Wilhelm IV. W 1934 roku przed świątynią stanął pomnik ku czci mieszkańców poległych w I wojnie światowej. Żaden z tych obiektów nie przetrwał zmian, które zaszły po zakończeniu II wojny światowej. Pomnik rozebrano najprawdopodobniej po 1945 roku, a kościół w 1965 roku.

Na przełomie 1893 i 1894 roku wzniesiony został budynek poczty. W okresie międzywojennym dobudowano do niego kolejne skrzydło. Jest to budynek istniejący, który od powstania zachował tę samą funkcję.

Okolice dzisiejszego placu targowego skupiały głównie ludność żydowską, która zajmowała w mieście wysoką pozycję społeczno-gospodarczą. To właśnie tam znajdowały się ich domy mieszkalne, a także obiekty religijne, między innymi synagoga wybudowana w 1883 r.

Synagoga została zniszczona podczas, tzw. „nocy kryształowej” 9 listopada 1938 roku. Zdemolowane zostały także sklepy prowadzone przez Żydów. Po tych wydarzeniach zaczęli oni stopniowo opuszczać miasto.

Te i wiele innych informacji znajdą Państwo w albumie „Trzcianka minionej epoki”, który jest zbiorem widokówek pokazującym historię XIX i XX wiecznej Trzcianki. Zachęcamy do zakupu wydawnictwa, które dostępne jest w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w cenie 18 zł.