Rząd podzielił pieniądze. Dlaczego Piła nic nie dostała?

Rząd podzielił środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych) oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z tego pierwszego do gmin Powiatu Pilskiego trafi blisko 6 mln złotych. Niestety, wśród beneficjentów nie ma Piły. Podobnie z Funduszem Inwestycji Lokalnych, z którego (w ramach części konkursowej) Piła również nie dostanie ani złotówki, podobnie, jak 100 wielkopolskich gmin i 6 powiatów. „W swoich analizach staramy się dociec, jakie były tego powody” – piszą w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.


RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego, z założenia do gmin, powiatów i miast w całej Polsce trafić mają rządowe środki na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Przeznaczono na nie 13 mld złotych, z czego 6 mld zostało przekazane wszystkim samorządom lokalnym, a wysokość środków uzależniona była od ustalonego algorytmu.

Gorzej z częścią konkursową. Kolejne 6 mld zostało rozdysponowane na zasadzie aplikowania w dwóch kolejnych naborach konkursowych. Niestety, druga transza z RFIL trafiła tylko do części JST.

Z analizy SGiPW, pod którą podpisał się przewodniczący Stowarzyszenia Jacek Gursz wynika, że 100 wielkopolskich gmin spośród 226 nie otrzymało żadnych środków, ani z pierwszego, ani z drugiego naboru konkursowego. Ta sama sytuacja dotyczy 6 z 31 wielkopolskich powiatów.

  • W swoich analizach staramy się dociec, jakie były tego powody, ponieważ brak jest przesłanek, punktacji czy list rankingowych, które mogłyby wyjaśnić powody takiej decyzji – pisze Jacek Gursz. – Trudno doszukać się jednoznacznych i transparentnych przesłanek wyboru – dodaje.

  • Złożyliśmy trzy bardzo dobre projekty, na dofinansowanie ważnych dla mieszkańców inwestycji, ale w dwóch ostatnich transzach FIL nie dostaliśmy ani złotówki komentuje prezydent Piły Piotr Głowski. – To budzi frustrację. Przygotowanie projektu pochłania mnóstwo czasu i energii. Tymczasem nie znamy powodów, dla których nasze wnioski zostały odrzucone.

Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyła również posłanka Małgorzata Janyska, prezydent nie krył swojego rozczarowania i irytacji.

Piła jest negatywnym przykładem politycznego rozdysponowania Funduszu Inwestycji Lokalnych przez rząd Mateusza Morawieckiego – mówił. – Pieniądze, z których zbudowany został FIL, pochodzą także z podatków pilan, ale w efekcie za podatki zapłacone przez mieszkańców Piły, sfinansowane zostaną inwestycje w innych miastach, czy regionach Polski. Dlatego wnioskujemy o o merytoryczne, a nie polityczne kryteria podziału środków apeluje prezydent.

  • Ten rząd już wielokrotnie pokazał, że nie można mu wierzyć na słowo. Przykładem jest Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego w  Wielkopolsce żadnych środków nie otrzymała połowa gmin i 6 z 31 powiatów – dodaje posłanka Małgorzata Janyska. – Żądamy jasnych, transparentnych i przejrzystych zasad podziału pieniędzy! – dodaje.


RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
To pieniądze przeznaczonesą na rozbudowę i poprawę stanu dróg powiatowych i gminnych. Do JST w naszym regionie trafi 65 mln złotych, w tym do samorządów na terenie powiatu pilskiego blisko 6 milionów. Niestety i tu w grupie beneficjentów nie ma Piły.

Środki z RFRD otrzyma za to Powiat Pilski, ponad 1 mln zł na przebudowę drogi powiatowej nr 1177P w miejscowości Krzewina. Dofinansowanie z RFRD dostaną również gminy: Kaczory – na przebudowę oraz budowę ul. Gajowej w Kaczorach – 819 392,85 zł, Ujście – na przebudowę dróg w Byszkach i Węglewie – 235 093,40 zł, Łobżenica – na przebudowę drogi w Łobżenicy – 700 000 zł, Białośliwie – na remont ul. Polnej w Białośliwiu – 1 001 390,33 zł oraz Wyrzysk – na przebudowę ul. Przemysłowej w Osieku nad Notecią – 2 156 111,03 zł.

Zapytany o to, skąd dysproporcje w podziale środków oraz o to, dlaczego pieniądze nie trafiają do Piły, Grzegorz Piechowiak, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii mówi:


Chciałbym, aby przyszłe fundusze objęły również Piłę. Wiem, że miasto wielokrotnie ubiegało się o środki z funduszu dróg i zawsze było na liście rezerwowej. Tymczasem na realizację czekają ważne dla mieszkańców inwestycje, jak choćby dokończenie przebudowy ulicy Bydgoskiej oraz II etap realizacji ulicy Przemysłowej przy cmentarzu. Do tej pory Piła przy podziale rządowych środków szczęścia nie miała, ale kolejne rozdanie powinno przynieść dobre informacje dla mieszkańców Piły – deklaruje minister.

ŻĄDAMY MERYTORYCZNEGO, A NIE POLITYCZNEGO PODZIAŁU PIENIĘDZY!
Piotr Głowski, prezydent Piły
:

  • Piła jest negatywnym przykładem politycznego rozdysponowania Funduszu Inwestycji Lokalnych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Pieniądze z których zbudowany został FIL, pochodzą także z podatków pilan, ale w efekcie za podatki zapłacone przez mieszkańców Piły, sfinansowane zostaną inwestycje w innych miastach, czy regionach Polski.
    Dlatego wnioskujemy o merytoryczne, a nie polityczne kryteria podziału środków.

PRZYSZŁE ROZDANIE POWINNO BYĆ LEPSZE DLA PIŁY
Grzegorz Piechowiak, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii
:

  • Chciałbym, aby przyszły Fundusz Rozwoju Dróg objął również Piłę. Wiem, że miasto wielokrotnie ubiegało się o środki z tego funduszu i zawsze było na liście rezerwowej. Tymczasem na realizację czekają ważne dla mieszkańców inwestycje, jak choćby dokończenie przebudowy ulicy Bydgoskiej oraz II etap realizacji ulicy Przemysłowej. Do tej pory Piła przy podziale rządowych środków szczęścia nie miała, ale kolejne rozdanie powinno przynieść dobre informacje dla mieszkańców mojego miasta.

Gabriela Ciżmowska