SAF-HOLLAND. Silne korzenie, obiecująca przyszłość

SAF-HOLLAND jest jednym z wiodących dostawców rozwiązań dla światowego przemysłu pojazdów użytkowych. Jego innowacyjne systemy i komponenty zyskują stale rosnące grono odbiorców na całym świecie. Historia SAF-HOLLAND to niezwykła historia dwóch wynalazków – europejskiego i amerykańskiego.

SAF

Historia firmy SAF rozpoczyna się w 1881 roku w niemieckiej wiosce kowali wraz z wynalezieniem nowego pługa. Rodzinna firma wkrótce zaczęła budować pierwsze stalowe osie do pojazdów rolniczych i pod nazwą Otto Sauer Achsenfabik (SAF) staje się jednym z wiodących producentów osi do przyczep i systemów zawieszenia w Europie.

Opracowanie,  skonstruowanie i produkcja tzw. „pługa zmiennego Zill” jest pierwszym kamieniem milowym w historii rozwoju firmy. W 1938 SAF rusza z produkcją pierwszych stalowych osi do pojazdów rolniczych. Kolejna przełomowa data to rok 1950 i rozpoczęcie przemysłowej produkcji osi do pojazdów ciężarowych. W 1964 SAF wprowadza kolejną rewolucję na rynku – pierwszy system zawieszenia pneumatycznego do przyczep, a w 1991 roku – pierwszą kompaktową oś.

Holland

Na początku historii firmy Holland jest sprzęgło bezpieczeństwa między koniem a pługiem: w 1910 roku w Południowej Dakocie w USA powstaje Safety Release Clevis Company. Po przeniesieniu siedziby do Holland w stanie Michigan firma staje się jednym z największych dostawców dla przemysłu pojazdów użytkowych pod nazwą The Holland Hitch Company.

Rok 1910, w którym genialny wynalazek, jakim okazał się zaczep do bezpiecznego odłączania pługa i konia, doprowadził do założenia Safety Release Clevis Company to pierwsza, najważniejsza data w historii firmy. W 1940 roku otwiera się kolejny ważny rozdział: firma przestawia działalność na przemysł ciężarowy i uruchamia produkcję siodła, podwozia i haków przegubowych. W 1991 roku przejmuje firmę Binkley Company, producenta urządzeń podporowych, a w 1999 roku – Neway Anchorlok, producenta zawieszeń pneumatycznych do samochodów ciężarowych, naczep i przyczep kempingowych. Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju jest przejęcie w 2004 roku firmy Simplex, producenta siodła na rynku tanich pojazdów.

SAF-HOLLAND

W 2006 roku niemiecka firma Otto Sauer Achsenfabrik GmbH oraz północnoamerykański producent oryginalnego wyposażenia pojazdów użytkowych, Holland Group Inc. połączyły się tworząc SAF-HOLLAND, jednego z wiodących dostawców dla światowego przemysłu pojazdów użytkowych.

Produkty SAF-HOLLAND robią wrażenie zarówno na producentach pojazdów, jak i na ich klientach: flotach i firmach transportowych na całym świecie. Potwierdzają one swoje wyjątkowe cechy w codziennym biznesie transportowym poprzez jakość, wydajność i serwis.

Firma utrwala swój sukces i dynamicznie się rozwija. SAF-HOLLAND łączy swoje zasoby, wykorzystuje specjalistyczne know-how i optymalizuje aktywną współpracę wszystkich swoich pracowników.

Od 2006 roku, kiedy Grupy SAF (Niemcy) i Grupy Holland (USA) połączyły swoje siły, firma notuje stały, dynamiczny rozwój. W 2007 roku spółka debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie w segmencie Prime Standard. Rok później, w 2008 roku, spółka przejmuje Georg Fischer Verkehrstechnik GmbH, drugiego co do wielkości producenta siodeł w Europie oraz firmę produkującą siodła amerykańskiego dostawcy Austin-Westran.

W 2010 roku firma private equity Pamplona Capital Partners I, LP sprzedaje resztę swojego udziału wynoszącego 34,5 proc. W tym samym roku SAF-HOLLAND pojawia się w niemieckim indeksie giełdowym SDAX. Rok 2013 to przejęcie Corpco Beijing Technology and Development Co., Ltd., firmy specjalizującej się w zawieszeniach autobusowych. W 2015 roku SAF-HOLLAND sprzedaje linię produktów Aerway jednemu ze światowych liderów Salford Inc.

Ważnym i mocnym punktem nie tylko w tworzeniu długofalowej wizji rozwoju firmy, ale przede wszystkim w realizacji tej wizji okazało się przejęcie w ostatnich latach szeregu firm. W 2016 roku spółka staje się właścicielem KLL Equipamentos para Transporte Ltda, lidera na brazylijskim rynku w produkcji zawieszeń i komponentów do pojazdów użytkowych. W 2018 roku SAF-HOLLAND ogłosił przejęcie włoskiego producenta systemów sprzęgających do samochodów ciężarowych, przyczep, naczep i pojazdów rolniczych V.ORLANDI S.p.A oraz producenta osi naczep i systemów zawieszenia York Transport Equipment (Asia) Pte. Ltd. W 2019 roku firma przejmuje PressureGuard™, amerykańskiego producenta systemu pompowania opon w naczepach oraz fińską firmę Stara Group, która specjalizuje się w dostarczaniu komponentów do naczep.

Znaczący kamień milowy w historii firmy to rok 2020. SAF HOLLAND przenosi siedzibę do Bessenbach w Niemczech, a po przekształceniu w spółkę europejską (Societas Europaea, SE) zmienia szyld na SAF-HOLLAND SE. Najnowszy rozdział w historii to przejęcie w tym roku brytyjskiej  firmy IMS Limited.

SAF-HOLLAND w Polsce

SAF-HOLLAND POLSKA Sp. z o.o. powstała 7 lipca 1997 roku jako‚ firma córka Otto Sauer Achsenfabrik Keilberg. Po połączeniu SAF i amerykańskiej firmy HOLLAND, SAF Polska zmieniła nazwę na SAF-HOLLAND Polska. Od samego początku firma jest odpowiedzialna za rynki polski i krajów bałtyckich, a od 2003 roku również za rynek ukraiński. Centralne biuro SAF-HOLLAND Polska od początku mieściło się w Trzciance.

W 2013 roku siedziba firmy została przeniesiona do Piły do nowego, bardzo nowoczesnego obiektu, dającego szansę jeszcze szybszego rozwoju polskiego oddziału firmy. Wraz ze zmianą siedziby na Piłę rozpoczął działalność własny warsztat oraz Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. Warsztat posiada autoryzacje do napraw hamulców firm: Wabco, Knorr i Haldex, klimatyzacji i ogrzewania Eberspaecher, tachografów VDO, hydrauliki firmy Hyva, Sachs, Continental Conti 360. Ponadto serwis jest zrzeszony w sieci Dekra.

Poszerzająca się stale oferta SAF-HOLLAND Polska zawiera produkty przeznaczone dla firm produkujących pojazdy, jak również części zamienne do sprzedawanych towarów. Na tę ofertę składają się osie do przyczep i naczep, zawieszenia mechaniczne i pneumatyczne, kompletne systemy hamulcowe, nogi podporowe, czopy, zaczepy, dyszle i ich końcówki, siodła, kompletne koła, felgi stalowe i aluminiowe, systemy sterowania osiami, siodła i obrotnice GF. Są to produkty takich firm jak, grupa SAF-HOLLAND, Wabco, XLite, Raufoss, Continental.

Zadaniem polskiego oddziału jest nie tylko sprzedaż produktów i części zamiennych, ale również działalność serwisowa i szkoleniowa na szeroką skalę. Dynamiczny rozwój gwarantuje również sieć około 100 autoryzowanych serwisów w Polsce i około 60 w innych krajach  obsługiwanych przez naszą firmę.