Samorządowe Oscary kolejny raz dla powiatu pilskiego

Powiat Pilski obronił tytuł „Dobry Polski Samorząd”. W tegorocznym Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu ponownie znalazł się na podium w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców wyprzedzając m.in. powiat poznański. Drugi rok z rzędu sięgnął również po tytuł zarezerwowany dla najlepszych z najlepszych – Super Powiat 2022.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich od 2003 roku. Dobrowolny, gdyż samorządy szczebla powiatowego, które zgłoszą chęć udziału, są brane pod lupę przez ekspertów z ZPP. I to z jedenastu stron. Tyle bowiem kryteriów jest brane pod uwagę przy ocenie danego samorządu. I tak brane są pod uwagę: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

– Kolejność w rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów – informują organizatorzy konkursu.

Ranking trwa cały rok. Prowadzony jest w czterech kategoriach: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Powiat pilski drugi rok z rzędu zwyciężył w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców wyprzedzając powiat kartuski i kielecki. Drugi powiat z Wielkopolski z pierwszej dziesiątki – powiat poznański, znalazł się na piątym miejscu.

Powiat pilski zdobył również tytuł „Super Powiat 2022”, który zarezerwowany jest tylko dla liderów rankingu.

– Zwycięstwo w tym rankingu, w którym liczą się jedynie twarde dane ze zrealizowanych działań, to ogromna satysfakcja i wynik ciężkiej pracy moich współpracowników z Zarządu Powiatu w Pile, Starostwa Powiatowego, wszystkich placówek prowadzonych przez Powiat Pilski. To również wsparcie radnych Rady Powiatu w Pile oraz wynik wspaniałej i ciężkiej pracy oraz aktywności mieszkańców gmin powiatu pilskiego. Dzisiaj jest okazja, aby wam wszystkim podziękować – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski podczas konferencji prasowej.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Karpaczu.    

Fot. Starostwo Powiatowe w Pile