Śmieci – gorący temat

Wzrastają stawki za wywóz śmieci dla mieszkańców gmin należących do Związku Gmin Krajny. Ma to związek z nową umową podpisana z MZUK, która przewiduje także mniejszą częstotliwość odbioru odpadów w mieście Złotowie. Teraz śmieci z domków jednorodzinnych wywożone będą tu tak samo, jak w pozostałych gminach, należących do Związku. I właśnie ten temat wywołał ostrą dyskusję podczas minionej sesji Rady Miejskiej. Ze strony radnych padła nawet propozycja, żeby Złotów wystąpił ze Związku Gmin Krajny.

Według nowych taryf, za śmieci segregowane zapłacimy teraz13 zł od osoby za miesiąc, a za śmieci niesegregowane – 20,50 zł. W nieruchomościach niezamieszkanych, typu domki letniskowe koszt wywozu śmieci segregowanych wyniesie 79 zł za rok, a niesegregowanych 119,50 zł. W nieruchomościach wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe opłata roczna wyniesie 45 zł za rok (zbiórka selektywna) i 62 zł za rok (zbiórka nieselektywna).

Zmienia się też częstotliwość wywozu pojemników z posesji jednorodzinnych w Złotowie i Łobżenicy. Odpady z posesji wielorodzinnych będą wywożone tak, jak dotychczas. I tak, w domkach jednorodzinnych, pojemniki na odpady zmieszane odbierane będą 2 razy w miesiącu, a odpady segregowane wywożone będą 3 razy w miesiącu.

To powinno wystarczyć. Łącznie śmieci wywożone będą pięć razy w miesiącu – przekonywał radnych Andrzej Ruta, dyrektor biura Związku.

Jednak większość złotowskich radnych była innego zdania.

Radny Krzysztof Koronkiewicz wyszedł nawet z propozycją, by zapytać MZUK o kalkulację, bo być może byłoby taniej, gdyby Złotów sam zajął się gospodarką odpadami i wystąpił ze struktur Związku.

Związki gmin to najlepsze rozwiązanie, jakie do tej pory wymyślono – przekonywał z kolei burmistrz Adam Pulit, jednocześnie przewodniczący (społeczny – jak podkreślał) Związku Gmin Krajny. Zapewniam państwa, że jest w Polsce wiele gmin, które płaca więcej za wywóz śmieci – mówił.

Radna Agnieszka Jęsiek Barabasz wskazywała z kolei na fakt, że zabrakło informacji o zmniejszonej częstotliwości wywozu śmieci, tym bardziej, że zmiana przypadła na okres świąt.

Przysłuchuję się tym argumentom i będę wyciągał wnioski – skomentował burzliwą dyskusję burmistrz Adam Pulit.