Starostwo w kolorach tęczy na znak solidarności ze społecznością LGBT+

W sobotę ulicami Piły przejdzie II Marsz Równości. Starostwo Powiatowe w Pile na znak solidarności ze społecznością LGBT+ przez dwa dni będzie podświetlone w kolorach tęczy. To decyzja starosty Eligiusza Komarowskiego.

Przypomnijmy, że II Marsz Równości w Pile wyruszy o godz. 15.00 z pilskiej Wyspy. Dwie godziny wcześniej przy scenie rozpocznie się piknik z udziałem organizacji pozarządowych. Zaplanowany jest m.in. panel o transpłciowości. Sam marsz ma zamanifestować poparcie dla osób LGBTQ+ oraz dla ich postulatów – m.in. dla równości małżeńskiej, czy dla zmiany przepisów przy korekcie płci. Organizatorzy chcą pokazać, że w Pile mieszkają osoby LGBTQ+ i ich sojusznicy, a samo miasto jest otwarte i kolorowe.

– Na co dzień nie okazują sobie uczuć, nie trzymają się za ręce, marsz równości ma za zadanie to zmienić. Pokazać, że to nic nadzwyczajnego widzieć parę jednopłciową trzymającą się za ręce. Codziennie mamy paradę osób heteroseksualnych, które nie muszą spoglądać za za siebie czy jest bezpiecznie, aby okazać sobie uczucia – mówi Dominik. 

– Tolerancja jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja zatem to stan poszanowania czyjegoś poglądu czy zachowania, ale niekoniecznie zgadzanie się z nimi – to już starosta pilski Eligiusz Komarowski. – Warto o tym pamiętać każdego dnia, nie tylko w czasie organizowanego marszu czy podobnego wydarzenia. Tolerancja powinna działać w każdą stronę i z każdej strony.

Na znak solidarności ze społecznością LGBT+ podjął decyzję, by budynek Starostwa Powiatowego w Pile był podświetlony w kolorach tęczy. To nie pierwsza taka akcja. Starostwo było już podświetlone w kolorach niebiesko-żółtym na znak solidarności z walczącą Ukrainą czy w kolorze niebieskim na znak solidarności z osobami z autyzmem.

Fot. FB Eligiusz Komarowski