Strajk nauczycieli w Pile: szkoły zamknięte. Strajk trwa
W poniedziałek minął tydzień od rozpoczęcia bezterminowego strajku pracowników oświaty. W Pile strajkują wszystkie publiczne szkoły i przedszkola podległe Urzędowi Miasta. Są zamknięte. Do strajku włączyli się również nauczyciele funkcjonujących w Pile szkół ponadpodstawowych. Mimo akcji strajkowej w Pile udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne, urzędnicy zapowiedzieli, że podobnie będzie z egzaminami ośmioklasistów. Na razie nic nie wskazuje na to, by strajk miał się zakończyć…
Od poniedziałku, 8 kwietnia, trwa ogólnopolski strajk pracowników oświaty. Według danych Urzędu Miasta w Pile do protestu włączyło się 96 procent nauczycieli z 17 publicznych przedszkoli i 9 szkół. Szkoły i przedszkola są zamknięte. Protestują również pracownicy szkół ponadpodstawowych.
Egzaminy gimnazjalne bez zakłóceń
Strajk nauczycieli pod znakiem zapytania postawił m.in. egzaminy gimnazjalne oraz egzaminy ośmioklasistów. W minionym tygodniu samorządy na własną rękę „organizowały” komisje egzaminacyjne, dzięki którym egzaminy mogłyby zostać przeprowadzone. We wtorek, 9 kwietnia, wiadomo już było, że egzaminy gimnazjalne w pilskich szkołach odbędą się zgodnie z planowanym wcześniej harmonogramem.

– Dzięki pracy dyrektorów, pracowników Urzędu Miasta i wielu osób, które zadeklarowały nam pomoc 10, 11 i 12 kwietnia uda nam się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne zgodnie z planem – zapowiedział podczas specjalnej konferencji prasowej Piotr Głowski, prezydent Piły. – Przynajmniej taką mamy na dziś informację od osób, które mają pojawić się w komisjach egzaminacyjnych – dodał.
W piątek skuteczne przeprowadzenie egzaminów potwierdził wiceprezydent Piły Krzysztof Szewc.
– Egzaminy gimnazjalne odbyły się bez żadnych zakłóceń – poinformował.
Prezydent Piły: Postawa MEN nie do przyjęcia
Jeszcze przed rozpoczęciem egzaminów prezydent Piły wraz z przewodniczącą Rady Miasta Marią Kubicą spotkał się ze strajkującymi nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 11.

Strajkujący mówili o swoich postulatach i tłumaczyli dlaczego nie przystąpili do pracy przy egzaminach gimnazjalnych. Zadeklarowali jednak, że będą się opiekować uczniami, którzy do nich przystąpią.
Prezydent zadeklarował zaś, iż rozumie zarówno powody prowadzonego strajku, jak i stanowisko nauczycieli w sprawie pracy podczas egzaminów.
– Z jednej strony staramy się żeby egzaminy się odbyły, ale przygotowujemy je z innymi osobami niezwiązanymi obecnie ze szkołami, tak, żeby nikt nie musiał czuć się jak łamistrajk. Z drugiej popieramy nauczycieli, bo walczą nie tylko dla siebie, ale mają szersze cele. Dodam, że niezrozumiała i nie do przyjęcia jest dla mnie postawa Ministerstwa Edukacji Narodowej i pani minister, która w mojej ocenie nawet nie próbuje udawać, że coś robi, by zażegnać spór – skomentował spotkanie Piotr Głowski.
Komisje na egzaminy ośmioklasistów przygotowane
W przyszłym tygodniu do egzaminów przystąpić mają ośmioklasiści. Zgodnie z informacjami wydziału oświaty pilskiego ratusza do egzaminu powinno przystąpić ponad 700 uczniów, a do przeprowadzenia egzaminu potrzebnych jest około 180 osób z uprawnieniami. W piątek, podczas specjalnej konferencji Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu pilskiego UM poinformował, że, podobnie jak w przypadku egzaminów gimnazjalnych, komisje zostały skompletowane i egzaminy się odbędą.
– Mamy zabezpieczone wszystkie komisje – potwierdził. – Być może jeszcze ktoś się z nich wykruszy, ale mamy osoby na tzw. rezerwie – dodał.
W większości przypadków komisje tworzą osoby, które pomagały w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych.
– Wykorzystujemy tak jak poprzednio: nauczycieli, którzy nie podjęli akcji strajkowej, emerytowanych nauczycieli i inne osoby, które dysponują uprawnieniami pedagogicznymi – poinformował Sebastian Dzikowski.
„Strajkowa” oferta Regionalnego Centrum Kultury
Do kolejnego tygodnia strajku pracowników oświaty przygotowuje się Regionalne Centrum Kultury, które dla najmłodszych zaoferuje m.in. bezpłatne seanse filmowe i spektakle teatralne.
– Nie zapewniamy opieki nad dziećmi, ale zapewniamy wypełnienie tego czasu – podkreśla Stanisław Dąbek, dyrektor RCK FE w Pile. – Proponujemy bezpłatne seanse filmowe, spektakl teatralny oraz zajęcia plastyczne, które będą się odbywały w dwóch placówkach, bo w RCK i Klubie Seniora. Seanse kinowe odbędą się w poniedziałek, środę i piątek, w czwartek zaś spektakl teatralny. Mamy przygotowany program na najbliższy tydzień – dodaje.

Piła murem za nauczycielami
Czwartego dnia strajku, w czwartek wieczorem, w wielu polskich miastach odbyły się wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli. „Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem” odbył się również w Pile. Nauczyciele, członkowie ich rodzin, przyjaciele i mieszkańcy miasta spotkali się na placu Konstytucji 3 Maja, by wyrazić poparcie dla strajkujących. Atmosfera była gorąca…
Jak na razie nic nie wskazuje na to, by strajk miał zostać zakończony.
– Sytuacja strajkowa jest na takim samym poziomie, na jakim była w dniu rozpoczęcia strajku, czyli 96 procent naszych nauczycieli strajkuje – podsumował Sebastian Dzikowski.