Strażakom na pomoc. Stracili remizę i wóz strażacki

Strażacy z jednostki OSP w Bądeczu stracili w pożarze remizę, wóz strażacki i wyposażenie bojowe. Nie zostali sami. Ruszyła dla nich zbiórka. Otrzymają także rządowe wsparcie.  

Wczesnym rankiem 3 stycznia do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile wpłynęło zgłoszenie o pożarze świetlicy wiejskiej przy remizie OSP w Bądeczu. 

Pierwsi przybyli na miejsce strażacy zastali swoją siedzibę objętą płomieniami. W pierwszej fazie działań wyprowadzono na zewnątrz wóz gaśniczy. Strażacy gasząc pożar ewakuowali jednocześnie sprzęt zgromadzony w garażu. W miarę przybywania na miejsce kolejnych jednostek do środka obiektu wprowadzono roty gaśnicze, które sprawnie ugasiły pożar. W wyniku zdarzenia znacznemu uszkodzeniu uległ wóz pożarniczy, remiza a także strażacka sala spotkań.  

W wyniku wybuchu pieca gazowego straciliśmy cały nasz dorobek istnienia straży. Bez pomocy samorządu i darczyńców nie będziemy w stanie stanąć na nogi. Państwa każda pomoc będzie dla nas niezwykle cenna – zaapelowali strażacy z Bądecza.  

Ich apel nie trafił w pustkę. Na portalu szczytny-cel.pl ruszyła zbiórka “W Bądeczu spłonęła remiza OSP. Naszym strażakom pilnie potrzebna jest pomoc”. Cel to uzbieranie 250 tys. złotych. Do tej pory uzbierano ponad 50 tys. złotych. 

– Dla strażaka ochotnika, który sercem i duchem poświęca się dla innych narażając samego siebie największą stratą jest utrata ukochanego wozu bojowego wraz z całym wyposażeniem tak potrzebnym w akcjach ratowniczych i remizy – apeluje Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Sołectwa Bądecz, organizator zbiórki.  

Z pomocą ruszyły też okoliczne jednostki OSP, a także jednostki z całego kraju m.in. strażacy z OSP Przygłów w województwie łódzkim przekazali dwa węże strażackie oraz ubranie ochronne.  

Strażacy z Bądecza otrzymają także rządowe wsparcie. Jak informuje biuro wojewody Michała Zielińskiego, dzięki pomocy premiera Mateusza Morawieckiego zostaną zabezpieczone środki, które umożliwią odbudowę placówki i pozyskanie utraconego w pożarze sprzętu. 

Strażacy z OSP Bądecz niejednokrotnie ryzykowali własne życie, by ratować innych. W chwili, kiedy to oni potrzebują pomocy, nie możemy pozostać bierni – mówi wojewoda Michał Zieliński.  

Zbiórkę dla strażaków z Bądecza można wesprzeć bezpośrednią wpłatą dowolnej kwoty online przez stronę szczytny-cel.pl bądź wpłacając bezpośrednio na konto jednostki OSP – BS Wysoka 89 8940 0007 0000 1339 2000 0001