Świąteczny weekend na drogach. W Pile spokojnie, w kraju tragiczne statystyki

Pilska policja podsumowała świąteczny weekend oraz Dzień Wszystkich Świętych na drogach. Od piątku, 28 października, do wtorku, 1 listopada, doszło tylko do jednej groźnej kolizji. W całym kraju doszło do 286 wypadków, w których zginęło 25 osób, w tym pięcioro pieszych.

Bezpieczny – tak wyglądał weekend Wszystkich Świętych na pilskich drogach. Odnotowano tylko jedno poważne zdarzenie do którego doszło we wtorek, 1 listopada, na starym odcinku „dziesiątki” w kierunku Wyrzyska. Kierujący mercedesem 52-letni mieszkaniec powiatu pilskiego zasłabł za kierownicą, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z jadącą prawidłowo kią, którą jechał 23-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Pasażerowie z mercedesa oraz pasażerka kii trafili do szpitala. Na szczęście, skończyło się jedynie na lekkich obrażeniach ciała.

Nie było wypadków, ale niewiele brakowało, żeby do nich doszło. Kierowcy nagminnie łamali przepisy ruchu drogowego. Za przekroczenie prędkości policjanci ukarali 140 kierowców. Brakowało nie tylko zdrowego rozsądku, ale również wyobraźni – aż 26 kierowców przekroczyło prędkość w rejonie przejścia dla pieszych. Jeden kierowca pożegnał się z prawem jazdy za szaleńczą jazdę w terenie zabudowanym – miał ponad 100 km/h na liczniku. Według nowego taryfikatora kary za przekroczenie prędkości wynoszą: 1500 zł – za przekroczenie od 51 do 60 km/h, 2000 zł – od 61 do 70 km/h oraz 2500 zł – o 71 km/h lub więcej. Taka szybka jazda kosztuje również 10 punktów karnych. Policjanci zatrzymali również trzech nietrzeźwych kierowców. Kolejnych trzech zatrzymali w środowy poranek.

W kraju w świąteczny weekend oraz Dzień Wszystkich Świętych doszło do 286 wypadków, w których zginęło 25 osób. Było wśród nich pięciu pieszych, w tym 27-letni mężczyzna, który został śmiertelnie potrącony w miejscowości Chotyłów (Lubelskie). Z policyjnych informacji wynika, że szedł nieoświetlonym odcinkiem drogi bez żadnych odblasków. 

Fot. OSP Wyrzysk