Świetny start Piła Festival! Dziś wieczorem zagra Uncover Soloists. Orkiestrę poprowadzi prof. B. Nizioł

Świetnie rozpoczął się Piła Festival & Academy. Żywiołowy koncert inauguracyjny Smoczyński / Braun Jazz Duo rozgrzał w poniedziałek publiczność do czerwoności. To doskonały prognostyk przed dalszą częścią festiwalu, który potrwa do wtorku, 21 sierpnia. Dziesiąta edycja Piła Festival & Academy (wcześniej Music Festival & Master Class) przed nami…

Smoczyński i Baun, para muzyków jazzowych, zawładnęła sceną podczas inauguracji Festivalu na ponad godzinę. Tryskali muzycznym dowcipem i śmiałością wykonań. Brawurą, a zarazem lekkością brzmienia. To była doskonała mieszkanka młodości, nieprzesłodzonego liryzmu i muzycznego szaleństwa.

Stephan Braun to absolwent Uniwersytetów Muzycznych w Hamburgu i Berlinie na wydziale klasycznym oraz jazzowym. Wielokrotnie występował z NDR Bigband, Schauspielhaus Hamburg oraz Berliner Ensamble, ale w Polsce nie grał chyba dotąd ani razu. Mieliśmy zatem unikatową przyjemność posłuchać go w Pile.

Z kolei Mateusz Smoczyńki, mimo swojego młodego wieku, występował już na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych na całym świecie. Współpracował m.in. z takimi artystami, jak Branford Marsalis czy Bobby McFerrin, a także Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, czy Sebastian Karpiel Bułecka.

Nic zatem dziwnego, że panowie razem dali koncert, który już na starcie Festivalu okrzyknąć można jego hitem. Oby tak dalej!

Również dziś (środa) przed nami wyjątkowy koncert. Zagra Uncover Soloists. Grupę najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia poprowadzi wyjątkowo prof. Bartek Nizioł.

To wielka gratka i unikat na skalę nie tylko Polski. Koncert nosi przewrotny tytuł „8 Pór Roku”. Melomani usłyszą kompozycje Maxa Richtera i Astora Piazzolli. Dość powiedzieć, że w najsłynniejszej wytwórni Deutsche Grammophon istnieje seria Recomposed. W niej współcześni kompozytorzy wzięli na warsztat znane utwory muzyki klasycznej. Największy sukces z tej serii odniósł Max Richter, który w genialny sposób przekomponował „Cztery pory roku” A.Vivaldiego. Richter stworzył coś pięknego na bazie jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów wszech czasów. Utwór ten obwarowany jest wieloma prawami i dlatego bardzo rzadko grany w Polsce. Organizatorzy Piła Festival & Academy musieli zdobyć licencję na jego jednorazowe wykonanie, wypożyczyć nuty, których nie można kupić. Oczywiście nie ma mowy o rozpowszechnianiu choćby kawałka koncertu.

Zapewniam, że będzie to koncert niezwykły, wzbogacony o efekty specjalne, wielka gratka dla festiwalowych gości. Mistrzowskie przypomnienie Vivaldiego w minimalistycznym stylu Richtera. Zapraszam i polecam! – zachęca Andrzej Czaja, dyrektor Piła Festival.

 

Uncover Soloists – „8 Pór Roku”
Środa, godz. 19. Piła, Sala Miejska.