Święto języka polskiego w Pile

Zapraszamy do zmierzenia się z zawiłościami języka polskiego. W kwietniu odbędzie się VI edycja konkursu ortograficznego „Dyktando 500” o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pilskiej. Do Piły po raz kolejny przyjedzie prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, który przygotuje treść dyktanda i wygłosi wykład.

Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” oraz Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi zapraszają mieszkańców Piły i regionu pilskiego do udziału w VI edycji konkursu ortograficznego „Dyktando 500” o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pilskiej, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły oraz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN

Konkurs odbędzie się 21 kwietnia, w Sali Miejskiej w Pile, ale zapisać trzeba się do 16 kwietnia.

Chcemy propagować dbałość o język polski i o ortografię. Mimo że organizacja dyktanda to duże wyzwanie, choćby jeśli chodzi o samo sprawdzenie prac, to z chęcią podejmujemy się po raz kolejny tego zadania – mówi Grzegorz Wądołowski, dyrektor szkoły. – Zachęcam pilan i mieszkańców regionu do wzięcia udziału w konkursie. Dla zwycięzców mamy nagrody. Z kolei tych, którym się nie powiedzie, uspokajam, że prace są kodowane i niszczone po sprawdzeniu, za wyjątkiem prac zwycięskich. Nie ma więc obaw o ewentualną kompromitację. Polecam też wykład po dyktandzie, gdyż profesor Andrzej Markowski jest wybitnym językoznawcą i potrafi świetnie opowiadać o zawiłościach naszej mowy.

Dodać warto, że tydzień wcześniej, bo 14 kwietnia, z ortografia zmierzą się uczniowie szkół podstawowych powiatu pilskiego. Za wszystkich trzymamy kciuki!