Święto Niepodległości w Wieleniu

Wieleń świętował 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas mszy w intencji Ojczyzny i mieszkańców przypomniano słowa Jana Pawła II „Wolność jest człowiekowi dana i zadana”, które stały się niepisanym mottem tegorocznych obchodów.

Mszę św. Ojczyzny i mieszkańców miasta i gminy Wieleń w intencji odprawiono w kościele pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i Świętego Michała w Wieleniu. Po mszy św. odbył się przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Wdzięczności, który poprowadziła Orkiestra Dęta. Po złożeniu kwiatów przez delegacje wszyscy przeszli do Mediateki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

– Pamiętać o przeszłości i z dumnie uniesioną głową iść w przyszłość – to clou okolicznościowego przemówienia burmistrz Elżbiety Rybarczyk.

Głos zabrał także poseł Krzysztof Paszyk, który nawiązał do słów Jana Pawła II z homilii. Dyrektor Nadnoteckiego Centrum Kultury, Marcin Waśko, odczytał też listy posłanki Marii Małgorzaty Janyski i Jacka Bogusławskiego, członka zarządu województwa wielkopolskiego.

Po oficjalnej części obchodów na scenie pojawiły się cztery młode wokalistki z ZS w Wieleniu z wyjątkowymi interpretacjami „Hymnu (Smutno mi Boże…”) Słowackiego i „Miejmy nadzieję” Asnyka. Reszta wieczoru należała do Witka Żuromskiego i jego zespołu. To były dwa koncerty w jednym: w pierwszym znalazły się znane pieśni żołnierskie, w drugim polska klasyka lat 70 i 80-tych.