Syriusze 2018 rozdane! Prezydent Piły nagrodził najjaśniej błyszczące gwiazdy

Nagrody Prezydenta Miasta Piły rozdane zostały podczas uroczystej gali, zorganizowanej na scenie Teatru Miejskiego, w sobotę, 23 lutego. Wydarzenie poprowadził prezenter telewizyjny Maciej Orłoś, a koncertem uświetniła Ania Rusowicz oraz Pilska Orkiestra Rozrywkowa.

Syriusze mają już w Pile wieloletnią, dobrą tradycję, którą zapoczątkował prezydent Piotr Głowski. Co roku nagradzane są osoby, firmy, stowarzyszenia i instytucje, które mają szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej i podobnie, jak Syriusz w swoim gwiazdozbiorze, wyróżniają się na tle innych.

Powtarzamy co roku, że Syriusz jako gwiazda jest wyjątkowy, świeci tak bardzo, że zimą możemy dostrzec go na nieboskłonie gołym okiem. Tak samo ludzie, którzy spełniając swoje marzenia świecą najjaśniej, działając przy tym na rzecz rozwoju Piły i regionu północnej Wielkopolski – mówił podczas gali Piotr Głowski.

Podczas uroczystości wspomniano także osoby, które odeszły w ciągu minionego roku, ale które na trwale zapisały się w pamięci nie tylko pilan. Wspomniano: Wiesławę Sztabę, Ewę Podolak, Dorotę Frydrych, Teresę Lemańską, Wojciecha Kochanka, Bolesława Ochodka, Krystynę Szymańską, ks. Leonarda Zycha, Jürga Müllera, Edwarda Krefta, Andrzeja Zielińskiego oraz ks. Władysława Nowickiego.

Firma, Przedsięwzięcie, Inwestycja roku: Colours Factory
Syriusza 2018 w tej kategorii otrzymała firma Colours Factory. Wśród nominowanych znalazły się firmy: Easy Wash, Euro Finannce i Archon Studio.

Colours Factory – to jedna z najbardziej znanych firm na rynku pilskim, od sześciu lat lider najszybciej rozwijających się w Polsce firm branży poligraficznej. Jej kompleksowa działalność poligraficzna i zaawansowana technologia parków maszynowych pozwala na realizację najbardziej nowatorskich projektów klientów, również w skali globalnej. Jako jedyna w Polsce firma sektora poligrafii reklamowej znalazła się w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa.
Firma i jej pracownicy z zaangażowaniem uczestniczą również w wielu akcjach społecznych.

Wydarzenie roku: Remont Szkoły Muzycznej
Za wydarzenie roku 2018 uznano remont Szkoły Muzycznej. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły także do organizatorów rekordu w jednoczesnym miganiu oraz wydarzenia artystycznego – Pociąg do wolności, a także realizatorów remontu zabytkowych organów w kościele pw. św. Rodziny w Pile.

Remont Szkoły Muzycznej. Dzięki funduszom unijnym budynek szkoły zyskał nowe oblicze. Spektakularna zmiana to nie tylko elewacja, oświetlenie czy ozdobne ogrodzenie budynku, ale przede wszystkim przemiana akustyczna, co jest szczególnie ważne dla uczących się tu muzyków. Wewnątrz budynku wygospodarowano 6 nowych sal lekcyjnych, odnowiono korytarze, a wszystkie klasy wyposażono w akustyczne drzwi. Wisienką na torcie jest odnowiona sala koncertowa.

Osobowość roku: Lucjan Szutkowski
Statuetkę Osobowość roku odebrał Lucjan Szutkowski – wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej, zaangażowany w sprawy Piły społecznik i samorządowiec. Nominację w tej kategorii otrzymali także Wojtek Dróżdż – komentator wydarzeń sportowych i ceniony konferansjer, a także Ignacy Krzewiński – główny założyciel Klubu Sportowego PLKS „Gwda” Piła, trener i wiceprezes klubu.

Zwycięzca Lucjan Szutkowski to wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej, która pod koniec 2017 roku świętowała jubileusz 60-lecia działalności. Lucjan Szutkowski na czele spółdzielczej załogi stoi od 20 lat. Hołdując zasadzie, że „komfort mieszkania nie kończy się na nim, ale zaczyna po wyjściu z niego”, po latach inwestycji w termomodernizację, zapoczątkował duże inwestycje w otoczenie – małą architekturę, zieleń i place zabaw. Poza spółdzielnią mieszkaniową dba o Piłę zasiadając w Radzie Miasta, gdzie trzecią kadencję pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.

Działalność na rzecz społeczności lokalnej: Hufiec Piła
W tej kategorii statuetka Syriusza powędrowała do pilskich harcerzy. Hufiec Piła Związku Harcerstwa Polskiego można spotkać na każdym wydarzeniu integrującym mieszkańców: akcjach charytatywnych, rocznicach historycznych, zbiórkach żywności, wydarzeniach sportowych, czy przy zabezpieczeniach tras biegowych.

Nominowani w tej kategorii byli także: Akademia Młodych Odkrywców, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Koło nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, kawiarenka wzajemnej pomocy Repair Cafe oraz Joanna Przybył – założycielka grupy Zero waste Piła, propagatorka idei życia bez odpadów.

Sukces kulturalny roku: fotografowie Katarzyna Olter i Dariusz Madziński
Nagrodę Prezydenta w kategorii Sukces kulturalny roku 2018 odebrali fotografowie, członkowie pilskiej grupy pasjonatów fotografii KADR. Autorzy wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureaci wielu konkursów fotograficznych, w tym Grand Prix Wielkopolska Press Photo. Organizatorzy pilskich spacerów fotograficznych – Katarzyna Olter i Dariusz Madziński. Nominację w tej kategorii przypadły także wszechstronnej wokalistce jazzowej i rockowej Ewie Piturze oraz aktorowi teatralnemu i filmowego Robertowi Gulaczykowi, który popularność zdobył dzięki roli van Gogha w nominowanej do Oscara animacji Twój Vincent.

Sportowy sukces roku: bokser Mikołaj Tobera
Wśród nagradzanych przez Prezydenta Piły najliczniejszą grupę stanowią zawsze sportowcy. W tym roku nominowani byli: Aleksander Jabłoński – zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu, Dawid Siek – zawodnik KS Sporty Walki w Pile, Piotr Woźniak – reprezentant KS Sporty Walki Piła, Katarzyna Wiszniewska – utytułowana zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego 6 w Pile i Klaudia Adamek, która reprezentując barwy pilskiej Gwardii, należy do Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Nagrodę w kategorii Sportowy sukces roku 2018 odebrał Mikołaj Tobera – Mistrz Polski seniorów w boksie, w kategorii wagowej – 69 kg z 2018 roku, srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w boksie w roku 2017, wielokrotny medalista Mistrzostw i Pucharów Polski w kategoriach wiekowych kadet-juniorów w boksie w latach 2011-2017.

Grand Prix Syriusze 2018: Eugeniusz Repczyński i Andrzej Podolak
W tym roku wyjątkowo nagroda Grand Prix trafiła w ręce dwóch wybitnych artystów: Andrzeja Podolaka i Eugeniusza Repczyńskiego.

Andrzej Podolak: skończył studia artystyczne na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe i architektoniczne, grafiki, architekturę wnętrz i wystawiennictwo. Zrealizował szereg prac w zakresie architektury wnętrz, ceramiki artystycznej, grafiki wydawniczej, malarstwa ściennego i konserwacji zabytków. Zajmuje się także wybranymi zagadnieniami z teorii sztuki. Wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki i Srebrny Krzyż Zasługi. W zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Eugeniusz Repczyński: studia artystyczne w zakresie malarstwa i architektury odbył w latach na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Bierze udział w dziesiątkach wystaw w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, architektonicznym, a także projektowaniem architektury wnętrz i wystawiennictwem. Jego indywidualne pokazy malarstwa prezentowane były za granicą w m.in. w Berlinie, Wiedniu, Sofii, oraz w kraju. Prace Eugeniusza Repczyńskiego znajdują się w zbiorach muzealnych, prywatnych, a także w zbiorach papieskich. Malarstwo Eugeniusza Repczyńskiego cechuje oryginalność stylistyczna oraz inspiracje sakralne. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów sztuki. W 2010 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Gloria Artis.

//źródło: Dorota Semenov, Urząd Miasta Piły//