Szpinger jeszcze do czwartku w galerii BWAiUP

To najważniejsza wystawa w Pile w tym roku. Jeszcze do czwartku, 4 sierpnia, w Galerii BWA przy ulicy Okrzei można obejrzeć wystawę malarstwa Włodzimierza Szpingera – „Metafizyka groteski”. Szpinger to jedno z najważniejszych nazwisk polskiego malarstwa, artysta mistrz światowego formatu.

Włodzimierz Szpinger – urodzony w 1942 roku, absolwent Liceum Plastycznego w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Historia rodziny, w której rodzice pochodzili z różnych kultur, a przodkowie byli artystami, działaczami społecznymi i naukowcami niewątpliwie wywarła duży wpływ na twórczość artysty. Jednak najwięcej inspiracji przywiózł Szpinger z podróży do Włoch i Holandii, gdzie studiował twórczość wielkich malarzy średniowiecznych i nowożytnych.

Obrazy Włodzimierza Szpingera wciągają widza w fantastyczny świat groteski, średniowiecznej narracji, w świat nasyconych kolorów i bogactwa kształtów.

Wyobraźnia artysty przekracza granice, w których otaczająca rzeczywistość daje się poznać i oswoić. Zabiera nas w podróż do przeszłości, przypomina fantastyczne wizje znane ze średniowiecznych rycin, iluminowanych ksiąg, monumentalne sceny wczesnorenesansowych ołtarzy, a niekiedy rozległe przestrzenie niderlandzkich pejzaży. Artysta czerpie natchnienie z dzieł dawnych mistrzów (Hansa Memlinga, Hieronima Boscha, Pietera Breugela). Ten sam mistycyzm i charakterystyczna zmysłowość, bogactwo symboliki i skojarzeń interpretowane są bardzo swobodnie i z rozmachem.

Efektem tego są obrazy nasycone często ironiczną, ale i tajemniczą treścią, tętniące kolorem i różnorodnością form. Powagi dziełu dodaje technika, jaką stosuje artysta – klasyczne malarstwo olejne, z podmalówką, laserunkami, warstwami werniksu.

„Metafizyka groteski” to przewrotne historie, symboliczne opowieści i magiczne wizje, którymi za pomocą malarstwa dzieli się z nami artysta.

– Wystawa w Pile obrazów artysty tego formatu, spotkanie z nim, to wydarzenie absolutnie niecodzienne. Prace Włodzimierza Szpingera były pokazywane między innymi w paryskim Centre Pompidou, w Luwrze, w Rotterdamie, Dortmundzie, Gdańsku czy Warszawie. Znajdują się również w zbiorach licznych prestiżowych muzeów i galerii na świecie – mówi Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych. 

Wystawa w Pile organizowana jest przy współpracy z warszawską Galerią Quadrilion. Prace można obejrzeć do 4 sierpnia – dziś do godz. 15.00, w środę i w czwartek od godz.. 9.00-19.00. Bilety: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).   

Prace Włodzimierza Szpingera