Szpinger w piątek w Pile. Światowe malarstwo w galerii BWA

To najważniejsza wystawa w Pile w tym roku. W piątek w Galerii BWA przy ulicy Okrzei odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Włodzimierza Szpingera – „Metafizyka groteski”. Szpinger to jedno z najważniejszych nazwisk polskiego malarstwa, artysta mistrz światowego formatu. Mistrz osobiście przyjedzie do Piły otworzyć swoją wystawę. Początek wydarzenia o godz. 19.00.

Włodzimierz Szpinger – urodzony w 1942 roku, absolwent Liceum Plastycznego w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Historia rodziny, w której rodzice pochodzili z różnych kultur, a przodkowie byli artystami, działaczami społecznymi i naukowcami niewątpliwie wywarła duży wpływ na twórczość artysty. Jednak najwięcej inspiracji przywiózł Szpinger z podróży do Włoch i Holandii, gdzie studiował twórczość wielkich malarzy średniowiecznych i nowożytnych.

Obrazy Włodzimierza Szpingera wciągają widza w fantastyczny świat groteski, średniowiecznej narracji, w świat nasyconych kolorów i bogactwa kształtów.

Wyobraźnia artysty przekracza granice, w których otaczająca rzeczywistość daje się poznać i oswoić. Zabiera nas w podróż do przeszłości, przypomina fantastyczne wizje znane ze średniowiecznych rycin, iluminowanych ksiąg, monumentalne sceny wczesnorenesansowych ołtarzy, a niekiedy rozległe przestrzenie niderlandzkich pejzaży. Artysta czerpie natchnienie z dzieł dawnych mistrzów (Hansa Memlinga, Hieronima Boscha, Pietera Breugela). Ten sam mistycyzm i charakterystyczna zmysłowość, bogactwo symboliki i skojarzeń interpretowane są bardzo swobodnie i z rozmachem.

Efektem tego są obrazy nasycone często ironiczną, ale i tajemniczą treścią, tętniące kolorem i różnorodnością form. Powagi dziełu dodaje technika, jaką stosuje artysta – klasyczne malarstwo olejne, z podmalówką, laserunkami, warstwami werniksu.

„Metafizyka groteski” to przewrotne historie, symboliczne opowieści i magiczne wizje, którymi za pomocą malarstwa dzieli się z nami artysta.

– Wystawa w Pile obrazów artysty tego formatu, spotkanie z nim, to wydarzenie absolutnie niecodzienne. Prace Włodzimierza Szpingera były pokazywane między innymi w paryskim Centre Pompidou, w Luwrze, w Rotterdamie, Dortmundzie, Gdańsku czy Warszawie. Znajdują się również w zbiorach licznych prestiżowych muzeów i galerii na świecie – mówi Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych. 

BWA w Pile od pewnego czasu rozpieszcza wielbicieli sztuki z Piły i regionu. Nie trzeba już jeździć do Warszawy, Gdańska, Wrocławia, by tam, w największych galeriach, podziwiać prace najważniejszych obecnie polskich artystów malarzy. Starowieyski, Cześnik, Sacha Stawiarski, Szpinger, Baj – te nazwiska mówią same za siebie. Ich dzieła podziwiać można było – i będzie można już za chwilę – w pilskiej Galerii BWA.  A wszystko zaczęło się od wystawy we wrześniu 2021 roku legendarnego dzieła Franciszka Starowieyskiego „W oczekiwaniu Ocaliciela” z cyklu Teatr Rysowania. Teraz czas na Włodzimierza Szpingera i jego „Metafizykę groteski”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 17 maja, o godz. 19.00. Podczas wernisażu z minirecitalem wystąpią Dobrochna Karolewska (skrzypce) i Mirosław Feldgebel (fortepian).

Wystawa w Pile organizowana jest przy współpracy z warszawską Galerią Quadrilion. Prace będzie można oglądać do 29 lipca.

Mat. prasowe

Prace Włodzimierza Szpingera