Szukał grzybów, znalazł granaty

W lesie w okolicach Okonka jeden z grzybiarzy znalazł niewybuchy z okresu II wojny światowej. Policja nie wspomina, czy udało mu się również znaleźć grzyby.

Nie wiadomo czy było udane, ale na pewno dostarczyło sporą dawkę mocnych wrażeń. Mowa o nietypowym grzybobraniu w lesie w okolicy Okonka. Mężczyzna, który szukał tam grzybów, znalazł niewybuchy z II wojny światowej. Były to trzy granaty. Każdy innej produkcji: niemiecki granat przeciwpiechotny, radziecki granat zaczepny i czechosłowacki granat zaczepny.

Niebezpieczne znalezisko zabezpieczyła policja, a potem zajęli się nim saperzy. Były to już kolejne niewybuchy znalezione w ostatnim czasie na terenie powiatu złotowskiego.

  • Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. – przypomina Damian Pachuc, rzecznik złotowskiej policji.

.W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z policją. Warto też w miarę możliwości oznaczać miejsce znaleziska i zabezpieczyć przed osobami postronnymi, zwłaszcza przed dziećmi.