Tablica w 116. urodziny Piete Kuhr

24 kwietnia, w wigilię 116. urodzin Piete Kuhr, na ścianie domu w którym urodziła się przed wojną, odsłonięto pamiątkową tablicę. Tak symbolicznie uczczono pilankę, która w swoim dziecięcym dzienniku opisała czasy I wojny światowej w Schneidemühl.

Piete Kuhr swój dziennik zaczęła pisać, mając 12 lat. Dziś jest on jednym z najbardziej znanych dziecięcych dzienników wojennych na świecie. Piete opowiada w nim o wojennej codzienności, w niemieckim wówczas mieście. Dziennik na światło dzienne wydobyła Wiesława Szczygieł, której dzięki zaangażowaniu kilku osób i rzeszy internautów udało się wydać polską wersję książki.

Piete, po opuszczeniu Schneidemühl, zamieszkała w Berlinie, gdzie została tancerką, pisarką i pacyfistką. Przybrała pseudonim Jo Mihaly.

Wojenny dziennik Piete Khur w wersji polskojęzycznej udało się wydać w ubiegłym roku. Dziś artystka i działaczka społeczna doczekała się tablicy, którą zawieszono na jej rodzinnej willi (obecnie plac Konstytucji 3 Maja) w Pile. Zaprojektował ją autor pilskiej Ławeczki Staszica – Norbert Sarnowski.

Na urodziny przyszło wielu ciekawych, serdecznych fanów Piete, a ja się jak zwykle wzruszałam. Ogromnie wszystkim dziękuję! – napisała po uroczystości na profilu facebookowym Jo Mihaly Wiesława Szczygieł.