Tak autobus zamienia się w ambulans. Pojedzie ratować ukraińskie kobiety i dzieci na granicy

Docierając do granicy mają za sobą nawet kilkudziesięciokilometrowy marsz. W kolejce na przejściu spędzają kolejne dni. Na mrozie. Bez snu. Śmiertelnie zmęczeni. Kobiety, dzieci, staruszkowie. To właśnie do nich, tych najbardziej potrzebujących, już niedługo będzie docierał ratowniczy autobus, który wyjedzie z Piły. Dorzuć się do dobra!

Zaczęło się od zbiórki Fundacji Mewy na ambulans. Skończyło na ambulansie w wersji XXL, który powstaje właśnie w hangarze Polsteru na Przemysłowej. Jak stworzyć ambulans w takiej wersji? Potrzebny jest do tego autobus. Fundacja pozyskała go od jednego z przedsiębiorców (pojazd zakupiono w bardzo niskiej cenie). Potem trafił do wspomnianego hangaru, gdzie przechodzi przemianę w ambulans. Zaczęło się od rewolucji w zabudowie; zniknęła połowa foteli, a ich miejsce zajęły medyczne szafki, lekarskie kozetki i przewijak dla niemowlaków. Potem trzeba było położyć zupełnie nową elektrykę; ambulans potrzebuje napięcia 230V. Potrzebuje też wody. Pod tym względem będzie samowystarczalny: prąd z agregatu, woda ze zbiorników, a to z kolei pozwoli mu dotrzeć i zostać akurat tam, gdzie będzie najbardziej potrzebny.

W części strice ambulatoryjnej będą znajdowały się dwa stanowiska udzielania pomocy medycznej. Będzie też kącik do przewijania, ogrzewalnia, stanowisko przygotowania ciepłego poczęstunku dla uchodźców (herbata, zupa) oraz zaplecze socjalne dla obsługi.

A to jeszcze nie wszystko. Oprócz adaptacji potrzebna jest jeszcze operacja na otwartych sercach. Waszych sercach. Jeszcze dziś trwa zbiórka, w której możecie się dorzucić na ten wyjątkowy ambulans. Zostanie już na Ukrainie.

– Nawiązaliśmy kontakt z organizacją pozarządową działającą na terenie Ukrainy – mają wolontariuszy i medyków, którzy mogą działać po stronie ukraińskiej – informują organizatorzy zbiórki.

A dołączyć można na serwisie zrzutka pl Ambulans XXL (autobus) + namiot na granicę – Punkt Medyczny w kolejce uchodźców lub wpłacając bezpośrednio na konto:

Fundacja Mewa

64-920 Piła, ul. Medyczna 34/biuro

NBS Białośliwie nr 47 8937 0007 0002 3722 2000 0010

z dopiskiem: karetka dla Ukrainy