Tragiczna seria pożarów. Trzy rodziny potrzebują pomocy

Wielki Tydzień okazał się bardzo tragiczny dla trzech rodzin z gminy Czarnków, a wcześniej dla mieszkanki Połajewa. Dorobek życia straciła matka z dwójką dzieci, mieszkająca w bloku w Gębicach. W Wielką Sobotę z kolei pożar zabrał dom w Gajewie, w którym mieszkały dwie rodziny, w tym jedna cudzoziemców. Pilnie potrzebna jest pomoc dla trzech rodzin!

Gębice: matka z dziećmi bez dachu nad głową
Pożar w Gębicach wybuchł w poniedziałek, 26 marca, około godz. 10. rano. Zapaliło się jedno z mieszkań w bloku. Na szczęście nikogo nie było w domu. Strażacy walczyli z ogniem ponad 2 godziny. Żywioł udało się opanować, ale matka z dwójką dzieci w wieku szkolnym została bez dachu nad głową. Ogień zabrał wszystko, od wyposażenia zaczynając, a na pamiątkach rodzinnych kończąc. Mieszkanie nie było ubezpieczone.

Sytuacja była bardzo niebezpieczna. Ogień rozszalał się do tego stopnia, że odciął drogę ucieczki mieszkańcom z wyższej kondygnacji bloku. Z płomieniami walczyło 25 strażaków, którzy przy pomocy drabin ewakuowali uwięzione osoby z balkonów.

Straty po pożarze też są ogromne. Na szczęście w pomoc pogorzelcom mocno zaangażowali się mieszkańcy wsi oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i miejscowa szkoła. Rodzina tymczasowo zamieszkała u sąsiadów, a mieszkanie jest remontowane. Skuwane są nadpalone tynki i kładziona nowa instalacja elektryczna. Wiele tych rzeczy sąsiedzi wykonują za darmo. Poprzez GOPS udało się nawiązać także współpracę z hurtownią budowlaną, ale rodzinie potrzebne jest nadal wszystko: meble, środki czystości, ubrania, sprzęt elektryczny, wyposażenie kuchni…

Połajewo: pożar budynku mieszkalnego
Tragedia wydarzyła się także w Połajewie, gdzie 17 marca, ok. godz. 13., wybuchł pożar budynku przy Rynku. W chwili przyjazdu strażaków, pożarem objęty była połowa dachu oraz strych. W domku mieszkała samotna kobieta, którą na szczęście w porę udało się ewakuować.

W akcji gaśniczej udział brały trzy zastępy z JRG PSP w Czarnkowie, zastępy OSP KSRG z Połajewa i Ryczywołu, OSP Młynkowo, Tarnówko, Boruszyn, Ludomy oraz oficer operacyjny KP PSP Czarnków, policja i pogotowie energetyczne.

Straty oszacowano na ok. 30 tysięcy złotych. Mieszkanie na szczęście było ubezpieczone. Kobieta znalazła tymczasowe schronienie u brata.

Gajewo: dwie rodziny potrzebują pomocy!
Kiedy niemal cała wieś w Gębicach zaangażowana była w pomoc samotnej matce i dzieciom, w gminie Czarnków wydarzyła się kolejna tragedia. W nocy z piątku na Wielką Sobotę dyżurny straży usłyszał o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Gajewo.

Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu strażaków, pożarem objęty był już cały budynek, a wydostające się płomienia zagrażały sąsiednim obiektom. Mieszkańcy uciekli z płonącego domu.
Akcja pożarna trwała długo. Na skutek pożaru i akcji gaśniczej zniszczył się niemal cały budynek, który najprawdopodobniej nie będzie nadawał się do zamieszkania.

Tragedia jest tym większa, że w budynku mieszkały dwie rodziny: ojciec z dwiema dorastającymi córkami oraz rodzina pochodząca z Bułgarii, która miała kartę stałego pobytu w Polsce.

Pierwsza z rodzin tymczasowo ulokowana została przez gminę w remizie OSP. Dla drugiej gmina zorganizowała lokum w agroturystyce.

Sytuacja jest trudna. Spłonęło niemal wszystko. Dzieciom cudzoziemców spaliły się nawet podręczniki szkolne. Książki na szczęście zostały już odkupione ze środków, które dla potrzebujących przeznaczyła gmina. Ale pomoc jest cały czas potrzebna, bo na razie nie wiadomo, gdzie pogorzelcy mogliby zamieszkać – mówi Joanna Mazur z GOPS w Czarnkowie.Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli i prosimy o pomoc – dodaje.

Przekazywać można zarówno pieniądze na specjalne konto, które wyodrębnił czarnkowski GOPS, jak i materiały budowlane, meble, ubrania, wyposażenie mieszkań. Ważna jest jednak nie tylko pomoc materialna, ale także wsparcie psychiczne; każde dobre słowo, które pogorzelcy, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, usłyszą. Liczy się także każda para rąk do pracy…

APELUJEMY O POMOC! Prosimy ludzi dobrej woli o pomoc w formie wpłat na wyodrębniony rachunek bankowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnkowie Bank Spółdzielczy w Czarnkowie 68 8951 0009 0000 1137 2000 0100
z dopiskiem Pomoc Charytatywna dla Rodziny z Gębic lub Pomoc Charytatywna dla Rodzin z Gajewa.

//Gabriela Ciżmowska//